Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Comrade
    • Deák András
    • plaly
    • Szilmester
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Szegénység nem szégyen
    • Marxista Tanulókör - 1
    • Marxista Tanulókör - 2
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
  • Kapcsolat
Címlap Blogok Phoenix
  • Rádió.hu
  • Wiki
  • Posta
  • Néplap

A szegénység NEM szégyen, a rendszer tett azzá..

  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Rendszerváltásról


Idézetek

Megbélyegzés

"Akad-e ellenzéki párt, amelyről kormányon levő ellenfelei nem híresztelték, hogy kommunista, akad-e ellenzéki párt, amelyik nem vágta vissza a kommunizmus megbélyegző vádját a haladottabb ellenzékieknek éppúgy, mint reakciós ellenfeleinek?"

— Karl Marx

Olvasó

  • Kommunizmus mikor?
  • Össznémet balegyenes
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

  Friss tartalmak listája itt (katt ide)  

Navigare necesse est, vivere non est necesse! - Arbeit macht frei! - Jedem das Seine!

Phoenix, 2011, június 9 - 11:16
  • fasizmus
  • jóléti társadalom
  • munka alapú társadalom
  • Orbán Viktor
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

Orbán Viktor ismét elszólta magát.

"Tíz év alatt legkevesebb tíz százalékkal kell növelni Magyarországon a foglalkoztatási rátát – mondta Orbán Viktor miniszterelnök tegnap a Világgazdasági Fórum bécsi tanácskozásán. Szerinte a cél eléréséhez nem elég csupán a munkaerőpiac reformja, a gazdaság átstrukturálására is szükség van. „A munkanélküliség csökkentése Magyarország számára élet-halál kérdése” – fogalmazott, majd hozzátette: jóléti állam helyett munkaalapú társadalomra és gazdaságra van szükség."

http://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/orban-munkaalapu-tarsadalom-k...

A miniszterelnök úr tehát újrafogalmazta a régiek mondását:

"Navigare necesse est, vivere non est necesse!" - "Hajózni muszáj, élni nem muszáj!"

Orbán úr szerint: "Dolgozni muszáj, (jól) élni nem muszáj!" - "jóléti állam helyett munkaalapú társadalomra és gazdaságra van szükség".

Ez a logika (tipikus fasiszta logika a szó eredeti Mussolini szerinti értelemben) már másodszor kerül nyílt beismerésre. Korábban a miniszterelnök úr már néhányszor kinyilatkozott, hogy "el kell érnünk, hogy mindenki dolgozzon, aki dolgozni tud!" Később már ezt nem ismételgették.

Ha valaki nem értené mi a különbség a jogos és támogatandó szakszervezeti követelés - "Mindenki dolgozhasson, aki dolgozni akar" -, és a miniszterelnök úr fasisztoid lózungja - "Mindenki dolgozzon, aki dolgozni tud" - között, annak egy példán keresztül próbálom megmagyarázni.

A normális emberek nem szeretnek piszkosak lenni, szeretnek mosakodni. Persze a nagy többség mellett van néhány degenerált alak, aki jobban szeret bűzleni és csöpögni a kosztól és írtózik a tiszta víztől és a szappantól.

Na már most egy szociálisan fejletlen országban nem mindenkinek áll módjában rendszeresen megmosakodni. Ekkor jogos a követelés, hogy "Mindenki mosakodhasson, aki mosakodni akar!" - lévén, hogy ez nincs biztosítva. Vagyis a követelés másképpen azt jelenti, hogy legyen mindenkinek lakása, a lakásban legyen tiszta folyóvíz, jobb esetben fürdőszoba, és az embereknek jusson a jövedelmükből szappanra is.

Ezzel szemben, az adott elmaradott országban egy őrült diktátor meghirdetheti a jelszót: "Mindenki mosakodjon meg, aki piszkos!". Sokan helyeslik ezt a jelszót, mert úgy vélik, az a degenerált, piszokban élni szerető polgártársaik ellen irányul. Nem hajlandóak tudomásul venni, hogy a piszkosak többsége szeretne megmosakodni, csak éppen nincs módjában. Így az állapotok miatt természetesen a diktátor jelszava nem érvényesülhet. Ekkor a diktátor őrjáratokat rendel ki, akiknek az a feladata, hogy összeszedjék a piszkos embereket (hogy ki a piszkos, azt ők döntik el természetesen) és elkülönítsék a tiszták társadalmától. Mivel a begyűjtött piszkosak megtisztításának nincsenek meg az objektív feltételei, azért a diktátor legalább azt szeretné elérni, hogy a piszkosak el legyenek különítve a tisztáktól. Az elfogott piszkosakat tehát védőőrizetbe helyezik ideiglenes táborokba, amiket a biztonság kedvéért szögesdrót kerítéssel és őrszemélyzettel vesznek körül. A táborok bejáratára a diktátor parancsára - nevelési célzattal - feliratot helyeznek el: "A MOSAKODÁS TISZTÁVÁ TESZ!"

Egyre jobban látszik, hogy Orbán miniszterelnök úr kormánya és pártja ("Pártunk és kormányunk") a szociális problémák többségét a büntetőjog eszközeivel óhajtja megoldani. Ezek közé tartozik az első számú közellenséggé kihirdetett munkanélküliség is. A meghozott (és meghozandó további) intézkedések eredményét hirdeti büszkén a kormány: közel húszezerrel nőtt a tavalyihoz képest a foglalkoztatottak száma!

Az ellenzék ezzel szemben azt állítja, hogy az idei munkanélküliségi ráta 1,2 százalékponttal nőtt a tavalyihoz képest, és 4,5 %-kal több a munkanélküli, mint tavaly.

Ez hogyan lehetséges? Talán a két fél közül valamelyik hazudik? Szó sincs róla.

Szó arról van, hogy az Orbán-kormány eddigi intézkedései 43 ezer embert kergettek vissza a munkapiacra, de közülük csak a kormány által propagált 20 ezer talált munkát - így a munkanélküliek száma 23 ezerrel nőtt. Ezek az emberek persze a kormány szerint képesek dolgozni, tehát kötelesek is. A munka szabaddá tesz ("Arbeit macht frei"), és a kormány meg fogja tenni a kellő lépéseket, hogy mindenki dolgozzon, aki dolgozni tud. Aki szépszerével nem akar, azt majd kényszerítik. Előbb egzisztenciális nyomással, majd ha az sem segít, akkor a büntető jog segítségével. Emlékezzünk rá, hogy a fiatal Marx akkor került közel a közgazdaságtanhoz, amikor a Rajnai Újság tudósítójaként a kölni falopási perekről tudósított - e perek lényege az volt, hogy az emberektől elvették a korábbi évszázados szokásjogot, hogy az erdőkben bárki összeszedheti a hullott gallyakat, a rőzsét. A rőzsegyűjtést bűncselekménnyé nyilvánították. Minden látszattal szemben ennek nem az erdőtulajdonosok látták a hasznát, hiszen a rőzse szennyezte az erdőt (tűzveszély, gombafertőzési forrás, a vadak sérülésének forrása) és így a rőzse eltakarítása - önkéntes rőzsegyűjtők hiányában - az erdőtulajdonosok plusz költségeként jelent meg. Az igazi cél szabad megélhetésű emberek erőszakos bekergetése volt a bérmunka-piacra. Ma ugyanezt teszi az Orbán-kormány. A plusz kínálattal elárasztott munkapiacon - megfelelően az általános gazdasági törvényszerűségeknek - zuhanni fog a munka ára, és így a munkapiac a munkanélküliek egy jó részét fel fogja szívni. Ettől persze a dolgozók nem jobban, hanem rosszabbul fognak élni, de hát "Dolgozni muszáj, (jól) élni nem muszáj!"

Azonkívül: "Mindenkinek a magáét!" (Jedem das Seine! - a buchenwaldi koncentrációs tábor kapujának felirata)

Ennek a kormánynak, ennek a rendszernek is meg kell kapnia, ami neki jár - el kell tiporni!

  • Phoenix blogja
  • Új hozzászólás
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Igen, ez az amit holmi

nagylajos, 2011, június 9 - 17:44

Igen, ez az amit holmi "éleslátású teoretikusok" ("Mint intelligens retektípusok, éltek nálunk teoretikusok." - Majakovszkij), ott a messzi-messzi Baross utcában, az Óperenciás tengeren innen, de az Üveghegyen túl, a "kapitalizmus korlátozásának" hívnak.

  • válasz

Nem kellen

vitorla123, 2011, június 9 - 19:57

gúnyolódni,hanem dolgozni az egységért, a népszerűségi mutató emeléséért.Érdemes lenne azt is propagálni,hogy a milliárdos kormánytagok húsz év alatt hogyan jutottak ekkora vagyonhoz. Ezt nyugaton se lehet megcsinálni,illetve ott bizony bűnözővé nyilvánítják az ilyen harácsoló,törtető politikusokat. Ki kell mondani,hogy a kormányba sikkasztók és más bűnelkövetők vannak,mert nem tudnak elszámolni miből származik a nagy vagyon az elmúlt húsz évben.Ezért ezeket államosítani kell. Vitorla

  • válasz

Ehhez nincs mit hozzátenni.

tovaris, 2011, június 9 - 13:46

Ehhez nincs mit hozzátenni. Azonban, félek, teljes megértéséhez sokaknak előbb intellektuális képességeket kell "beszereznie". Betettem a Red-Help-re is, mert én "lopkovics" vagyok.

Tovaris

  • válasz

Köszi

vitorla123, 2011, június 9 - 19:34

hogy betetted.Csak annyi megjegyzésem van,hogy szerintem "azorbán" korlátozása egyben a tőke korlátozása is.Ezért vettem ,vettünk részt tüntetéseken,demonstrációkon,hogy az emberek megértsék, ez az út egy új fasiszta rendszer felé vezet.A többivel teljes mértékben egyetértek. Vitorla

  • válasz

Természetesen, én

tovaris, 2011, június 9 - 21:37

Természetesen, én egyetértek a tőke korlátozásával, de ez az, amit a tőke nem csíp.
Annak idején nem ilyen multinacionális vállalatokat államosítottak, hanem kisebbeket. A német cégeket a győzelem jogán, a hazaiakat és a többit a szocialista államosítás jogán.
A totális államosítás miben különbözik a kapitalizmustól? Semmivel, csak azzal, hogy rosszabb hatásfokú. A tőkések vagyonát a dolgozókra kell kiosztani, akik ebből szövetkezeteket hoznak létre, így valóban szocialista tulajdon jön létre. De könyörgöm, mi köze van ennek a Tanár elvtárs nagyszerű cikkéhez?

Tovaris

  • válasz

Az,hogy

vitorla123, 2011, június 10 - 13:15

nekem Vele vitám van.Támadja a Munkáspártot és a vezetését,miközben nem tud jobbat mondani. Szerintem ez a szövetkezeti dolog a mezőgazdaságba működik az iparba aligha. Gondolj a vegyiparra,az egyik molekula a tied a másik az enyém. Ebből nem lehet szövetkezetet csinálni,vagy a vasútból, szerintem. Az meg,hogy mindenkinek legyen valamilyen vagyonjegye már egyszer kimúlt.Szerintem nem vált be. Lehetőleg azt kell csinálni ami már egyszer működött,vagy jelenleg is működik. A dolgozók nem kísérleti állatok, hogy mint Orbán egyszer ezt,máskor mást gondolunk és csinálunk.Nekem ezért tetszik a Kínai modell,rendkívül hatékony és életképes.Legalább is annak látszik.Itt is van a Tanár elvtárs és köztem vita.Működő szocializmusnak gondolom a Kínai változatot,Ő meg nem. Az államkapitalizmus is gyanús fogalom,amire célzol.Szerintem olyan nem létezik,az a szocializmus egy alacsonyabb fejlődési foka. Persze én nem végeztem M..-ban. Ettől neki még igaza is lehet.Engem nem győzött meg. Vitorla

  • válasz

Csak néhány ipari

tovaris, 2011, június 10 - 23:01

Csak néhány ipari szövetkezetet, ami jól működött a szocializmusban: MEDICOR, Servintern, Híradástechnikai Szövetkezet, Budai Villany Szövetkezet, Hangszerkészítő Szövetkezet, FOK-GYEM, Reanal, Radelkis, NIVELCO, ezek nem szolgáltatók, hanem mind gyártó szövetkezetek voltak, stb...
Igaz, ezek kísérleti jelleggel lettek bevezetve, tipikusan az egyedi és kis sorozatú gyártásokra, de mind ragyogóan beváltak. Éppen tervezték a közepes iparvállalatokat is szövetkezetesíteni, de bebaszott a gengszterváltás.

A szocializmus nem államkapitalizmus volt, de tulajdonképpen, majdnem az. A népnek mindenesetre jobb volt, mint a kapitalizmus.

Tovaris

  • válasz

Szerintem meg nem támadja a

tovaris, 2011, június 10 - 22:35

Szerintem meg nem támadja a Munkáspártot, hanem mint a jó tanár a tévelygő diákot, csak figyelmezteti, hogy ha nem tanulja meg a leckét, akkor lehet, hogy meg fog bukni...Sajnos a leckét nem a tanárnak, hanem a diáknak kell megtanulnia. A tanár megtette ezt már akkor, amikor ő volt diák...
A múlt azért van, hogy tanuljunk belőle. "A jövőnek van egy nagyon rossz tulajdonsága: nevezetesen az, hogy legfeljebb hinni lehet benne, de tanulni csak akkor, ha már múlttá válik." Szabadon Konfuciusz után, ha annyira feldobott a kínai izé.
Engem is nagyon feldob sok minden, ami kínai. A számitógépem Made in China, a rádió adó-vevő berendezéseim: Made in China, az összes ruhám, cipőm: Made in China. De azért van egy két tárgyam, amin még ilyen felirat van: Сделано в СССР Цена: 35 р.

Tovaris

  • válasz
SZN képe

A Mondragónnak, a világ

SZN, 2011, június 10 - 20:38

A Mondragónnak, a világ legnagyobb munkásszövetkezeti társulásának (2010-ben 83.859 dolgozó) egyik fő tevékenységi területe az ipar, azon belül a műanyagipar. Némileg cáfolja ez az álláspontodat.

A molekulák tulajdonjogáról írtakat a nagy melegnek tulajdonítom.

  • válasz

Én

vitorla123, 2011, június 10 - 21:42

nem tartom magam csalhatatlannak. Szövetkezetekkel kapcsolatosan voltam operatív tiszt.Gazdasági nyomozó.Sikkasztási specialista.Több ügyben országos lapok tudósítottak ezekről. Ha van ilyen ,kivételnek tekintem,ami a szabályt erősíti.A szövetkezeti tulajdon nem magasabb rendű mint az állami tulajdon.Az mítosz,hogy a szövetkezeti tagok "magukébbnak" érzik a közös tulajdont,mint az állami vállalatok dolgozói. Mind a két helyen a "MI" a jellemző,a mi brigádunk,iskolánk,csapatunk stb.Vitorla

  • válasz
SZN képe

Nem vagyok a szövetkezeti

SZN, 2011, június 10 - 22:06

Nem vagyok a szövetkezeti tulajdon híve, csak jobbnak láttam árnyalni az álláspontodat.

  • válasz

A szövetkezeti tulajdon az

tovaris, 2011, június 10 - 22:48

A szövetkezeti tulajdon az egyetlen valóban szocialista tulajdonforma. A dolgozóké. Mivel "egymást zsákmányolják ki", így senki sem zsákmányol ki senkit.

Egyébként a szövetkezeti tulajdonforma a lenini politika egyik alappillére.

Tovaris

  • válasz

Nos

vitorla123, 2011, június 11 - 00:35

ezt én nem így gondolom,de ez nem akadálya annak,hogy a szocializmusért harcoljak. A szövetkezetekben az" elnök" volt a kizsákmányoló,meg a bűnbak mindenért.Ha esett azért,ha nem meg azért. Az emberek életszínvonalában nem volt lényeges különbség. Alapvetően a vezető alkalmassága határozta meg a"légkört",történhetett így is,meg úgy is. Vitorla

  • válasz

Ez mindenütt így van. De a

tovaris, 2011, június 11 - 14:30

Ez mindenütt így van. De a szövetkezeti vezetőket a szövetkezet közgyűlése választja meg, amíg az állami vállalat vezetőit az állam (felettes szerv, minisztérium, stb.)nevezi ki.

Tovaris

  • válasz

Na ne

vitorla123, 2011, június 11 - 19:09

ennyire nem lehetsz naív! A szövetkezeti vezetőket a hatásköri lista alapján a MSZMP (városi) első titkára javasolta. Akit a tagok "szabadon" megválasztottak. Épp úgy mint manapság láncszavazással "szabadon" megválasztják a FIDESZ vezetőit. A demokrácia szemfényvesztés volt és maradt. Ha jobban bele gondolok,még pártitkárt sem választottunk "szabadon". A fölöttes pártszervezet tett javaslatot, amit "titkosan" megszavaztunk. Urna meg ami kell.Ugyan ez ma a FIDESZ-ben. Aki nem azt csinálja amit a felsőség kér, lapátra,rosszabb esetben börtönbe kerül.( "Gondolj apádra/ Ha rákerülsz a lapátra" )Minden államberendezkedés diktatúrán alapszik. A lényeges kérdés,hogy kinek a diktatúrája ki részére. Ma a burzsoázia diktatúrája van a többség,a dolgozók kárára. Akkor meg fordítva volt. Állandóan nőtt az emberek életszínvonala,most meg csökken. Ennyi. Kínában a jólét nő? Igen. Akkor mi a probléma? Vitorla

  • válasz

Tudod, én voltam rövid

tovaris, 2011, június 11 - 21:14

Tudod, én voltam rövid ideig szövetkezeti tag, részjegyet is vettem, és szavaztam is, amikor elnököt választottunk...Semmiféle MSZMP javaslat nem volt az elnök személyére, inkább az volt a baj, hogy nem akarta vállalni senki. Aztán engem jelöltek, de én sem vállaltam, és inkább visszamentem az Ikarusba. Ez 1985-ben volt.

Tovaris

  • válasz

Ez nem mond ellent .....

Vendég, 2011, június 12 - 09:11

Ez nem mond ellent vitorlának, mivel te is megbízható elvtárs voltál, kiváló pedigrével.
Szégyellheted magad, hogy nem vállaltad el a jelölést. Egy igazi kommunista ilyet nem tesz, pláne akkor nem ha szükség van rá.
Inkább hagytad ebek harmincadjára kerülni a közösséget, mely megbízott benned.
Úgy látszik, érdemtelenül.
Elmenekültél a jó kis langymeleg, felelősség nélküli állami alkalmazotti világba, ahelyett, hogy vállaltad volna a kihívást, és megmentetted volna a szövetkezetet.
Persze feltéve, ha minden úgy történt ahogy mondod.
Koterba.

  • válasz

Remélem, van nálad egy

tovaris, 2011, június 12 - 15:46

Remélem, van nálad egy filctoll (a színe nem érdekes) amivel meg tudom jelölni, hogy meddig kapd be....

Egyébként már többször is beírtam, hogy én a régi rendszerben nem voltam jó elvtárs (cia ügynök, imperialista szekértoló, nyugatmajmoló, bitlesz-ivadék, nyikhaj) emiatt nem vettek fel az MSZMP-be. A gengszterváltás után meg mocskos bolsevik lettem. Ez valóban qrva jó pedigré. Senkinek ne legyen jobb...

Tovaris

  • válasz

Rendben.

Vendég, 2011, június 12 - 17:52

Nekem maximum egy fogmosás, de neked.......
Komolyra fordítva. Pedigré: Te írtad, hogy apukám vöröskatona, védte a proletárhatalmat, anyukám.... stb stb. Te írtad a szovjet emlékeidet, meg a többi szocialista országbeli kiküldetéseidet. Te vered a melled az orosz tudásoddal, és még most is vered a melled, (hmm. féltéglával?) hogy ilyen meg olyan nagy kommunista vagy. Még szerkesztő is akartál lenni e kommunista website-n. Most meg kikéred magadnak, hogy kommunistának aposztrofáltalak a hozzászólásomban?
Ejnye ejnye elvtárs. Most már tudom miért bukott el a szocializmus. Te sem akartad megvédeni, csak most emberkedsz itt nekem/nekünk.
Fenntartom az álláspontom, miszerint nem vagy Te igazi kommunista, csak egy szájhős, aki mikor kellett volna, cserbenhagyta azt a rendszert amelytől annyi mindent kapott. Ugye ne soroljam fel mennyi mindenről dicsekedtél ezen a honlapon korábban? Most is ágálsz a kommunista mozgalom mellett, de belépni a pártba azt neeem. Azt csinálja csak más. Dolgozni érte? Á Á. Még mit nem. Itt, meg máshol osztani az észt? Aaazt igen. Az tetszik ugye?
Na látod "tovaris". Itt kezdődik az igazi gerinc, nem a szájtépésben.
De nem akarok neked böcsületről tisztességről prédikálni, remélem magadba szállsz egy kissé ez után a válasz után, és igazat adsz vitorlának, mikor (régebben) számonkért rajtad bizonyos cselekedeteket.
Üdvözlettel: Koterba.

  • válasz

A lelkiismereteddel neked

tovaris, 2011, június 13 - 20:03

A lelkiismereteddel neked kell elszámolnod. Szánalmas az okfejtésed. De ez nem az én bajom. Én itt nem fogok veled vitatkozni, mert a kívülállók rossz következtetéseket vonhatnak le. Soha, semmi ilyesmit nem mondtam neked - bár lett volna számos más alkalom - mert szem előtt tartottam valamit, amit te soha nem fogsz megérteni. Az, hogy belépek-e akármilyen pártba, vagy sem, az a legteljesebb magánügyem. Az ellenségeiddel gúnyolódj, ne az elvtársaiddal. Azon, meg hogy szerkesztő lehettem-e vagy sem - legyen a te legnagyobb kárörömöd. (Egyébként, ha olvasod a Red-Helpet, találsz néhány írásomat) A stílusod meg nem a legfinomabb, azt remélem, tudod.

Tovaris

  • válasz

Tárgyilagosságod és

olvasó, 2011, június 13 - 00:52

Tárgyilagosságod és realitásérzéked már-már vetekszik üdv Tamáséval.
Gratulálok!!!!Ez meg persze nem Tovarisnak szól , hanem Koterbának.

  • válasz

Köszönöm!

tovaris, 2011, június 13 - 11:13

Jól esett!

Tovaris

  • válasz

Keresd meg

vitorla123, 2011, június 11 - 21:32

a hatásköri listákat.Gondolom levéltárakban megtalálhatók. Ott le van írva,hogy ki mikor mire kell hogy javaslatot tegyen. Az eset kivétel lehet. A mondat volt az izgalmas:"van e valakinek más javaslata?" Aztán ment minden mit a karikacsapás.Sok ilyenben vettem részt,mint meghívott. Vitorla

  • válasz

Ebben biza....

Vendég, 2011, június 12 - 08:55

Ebben biza igazad van. Mármint a hatásköri listákban. Mindenhol betartották, betartatták. Még a "fejlett" nyugati végeken is. Csak akkor lehetett valamiféle ellenállást kifejteni, ha a konkurencia is megbízható elvtárs volt, és bírta valamely elvtársi közösség támogatását.
A hatásköri lista ellenében nem lehetett politikailag megbízhatatlan embereket megválasztani.
Konklúzió: A tanár elvtárs sem tudhat mindent. :-)
Koterba.

  • válasz
Phoenix képe

Kedves Koterba!

Phoenix, 2011, június 12 - 10:55

Egyrészt - hú de mennyi mindent nem tudok! Ha Te azt tudnád ... :-)

Másrészt viszont, ha figyelmesen elolvasod a Te hozzászólásoddal párhuzamos hozzászólásomat, láthatod: én azt állítom, hogy a TSZ-tagság több-kevesebb sikerrel ellenállt a Nomenklatúrának. 1965 és 1972 között több, 1965 előtt és 1972 után kevesebb sikerrel. Ám az állami iparvállalatoknál ilyesmiről szó sem lehetett. Sem többé, sem kevésbé. Ott még több "megbízható elvtárs" között sem választhatott a dolgozó. Kinevezték az "egyszemélyi felelőst" és Jónapot!

Akit a hatásköri lista ellenében jelöltek, az már önmagában ettől a ténytől megbízhatatlanná vált.

Egyébként valahol már leírtam, hogy a legdiktatórikusabb rendszerben is meg vannak a demokrácia morzsái (és természetesen fordítva is) - ugyanis a demokrácia és a diktatúra a respublika két, egymással dialektikus viszonyban álló oldala. Erre utal például a következő régebbi hozzászólásom is:

/blog/egy-kis-matematika-a-demokratikus-szavaza...

Azaz megfelelő technikával olykor-olykor még egy párt (KISZ) szervezetben is fityiszt lehetett mutatni a Nomenklatúrának.

  • válasz

Kedves Phoenix!

Vendég, 2011, június 12 - 18:12

Elolvastam. Mégegyszer.
Nincs is vita köztünk. Csak Te az iparvállalatokról beszélsz, Én pedig a szövetkezetekről (ipari, kisipari, termelő, értékesítő).
A hatásköri listák pedig ott voltak az illetékes pártbizottságoknál, és az aktuális első titkár habitusa döntötte el mennyire akarták érvényesíteni a befolyásukat az adott területen.
Amúgy mint már annyiszor, sok minden másban egyetértünk ("egyetért, mert egyetért az ember"...). :-)
Üdvözlettel: Koterba.

  • válasz
Phoenix képe

Rendesen eloffoltátok a témát

Phoenix, 2011, június 11 - 21:52

Mindamellett természetesen Vitorla megint a talpáról a feje tetejére állítja a tényeket.

Amikor a 60-as évek első felében - nem minden erőszak és atrocitás nélkül - megszervezték a termelőszövetkezeteket, akkor ott természetesen talán még jobban érvényesült a Nomenklatúra (a.m. hatásköri lista), mint az állami ipari üzemekben. Azonban a 68-as reform előszeleként (nem függetlenül a Szovjetunióbeli 1965-ös, Koszigin nevével fémjelzett reform-kísérlettől) a TSZ-ekben egyre erősebbé vált a belső demokrácia, a tagság egyre gyakrabban szegült szembe a "járásból érkezett elvtársak" "javaslataival", és választottak saját akaratukból vezetőséget. (Itt jelezném a soron következő "dezsavű"-met: Orbánék újra akarják szervezni a járásokat!) Ennek a folyamatnak vetett véget az 1972-es sztálinista ellentámadás - nem minden ellenállás nélkül. Ennek az ellenállásnak a megtörésére folytatták le a 70-es évek végén a TSZ-elnökök elleni pereket, amelyek az utolsó koncepciós perek voltak a Magyar Népköztársaságban, és ahol a vádlottak fő bűne (persze nem a vádirat szerint) az volt, hogy a hatásköri lista ellenében választották őket meg.

Vitorla tehát a sztálinista gyakorlat igazolására a sztálinista gyakorlatot hozza fel bizonyító érvként - remek logika, mondhatom!

  • válasz

Talán igy

vitorla123, 2011, június 13 - 06:53

jobban tetszik! A Kádár kor arany kor volt, a Magyar Nép életében.Megismételhetetlen!Persze voltak akkor is hibák. Vitorla

  • válasz

Erre én is emlékszem.

tovaris, 2011, június 11 - 22:19

Erre én is emlékszem. 1972-ben a bakonycsernyei téeszelnököt is perbe fogták, igaz "hűtlen kezeléssel", mert ő nómenklatúra tag volt, előtte a Móri Járási Pártbizottság mezőgazdasági osztályának volt a vezetője. 1970-ben 2 millió Ft veszteséggel vette át a szövetkezetet, és két év alatt 20 millió veszteséget hozott össze. Ott, persze volt korrupció, vadászatok, pinceszer, eszem, iszom, stb. A vége az lett, hogy kórházba menekült, elkezelték, és egy pécsi klinikán állítólag agydaganatban hunyt el. A temetésén óriási cirkusz volt, az özvegy nevén nevezte a sír körül álló megyei és járási "elvtársakat" a "bűntársait" akik a "halálba kergették őt", még a sírba is beugrott. Szomorú eset volt, az évszám 1974.

Tovaris

  • válasz

Kösz!

vitorla123, 2011, június 10 - 22:25

Vitorla

  • válasz

Kapcsolódó cimkék:

  • Az Unió első fasiszta állama
  • Orbánt nem érdeklik a tüntetések
  • MSZP: ne legyen különbség az állami és az egyházi diákok között
  • Spiritus loci - avagy a hely szelleme
  • Thürmer: jó lenne az Orbán-beszéd, de kevés

Az oldalhoz álnéven, hamis adatokkal is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.