Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Comrade
    • Deák András
    • plaly
    • Szilmester
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Szegénység nem szégyen
    • Marxista Tanulókör - 1
    • Marxista Tanulókör - 2
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
  • Kapcsolat
Címlap Blogok Phoenix

A szegénység NEM szégyen, a rendszer tett azzá..


A kapitalizmus áldozatai


Kik kommunisták?


  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Rendszerváltásról


Idézetek

Kapun belüli munkanélküliség

"Szemére vetik, joggal, a Kádár-korszaknak, hogy a teljes foglalkoztatás ára az üzemen belüli munkanélküliség volt. Ez igaz, ám az érintettek száma korántsem eget rengető. Ugyanakkor a "lézengő" is dolgozott, volt feladata, nem segélyből élt, nem lopta a napot a kocsmában. Melyik a jobb? Persze, a tőkés termelés nem viseli el a szociális megterhelést, mert a profit a fontos. A nyereség. De a kádári általános foglalkoztatás volt az emberségesebb. Ezt azért el kellene ismerni egyszer."

— Berecz János

Olvasó

  • Az osztályharc meghaladásának kora
  • Kommunizmus mikor?
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Össznémet balegyenes
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

  Friss tartalmak listája itt (katt ide)  

Néhány gondolat a "valódi baloldal"-ról

Phoenix, 2012, november 11 - 22:29
  • baloldal-jobboldal
  • Indy.media.hu
  • Lörincz Imre
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

Az alábbi írás 2008-ban született az Indy-n egy kegyetlenül hosszú szöveg kapcsán. Ha hiszitek, ha nem, ez a válasz nagyságrenddel rövidebb - viszont ma is aktuális

-----------------------------------------------------

Lörincz Imre

A valódi baloldal

| péntek, 2007. szeptember 7.

A szerző régi -vesszőparipájához híven- ebben az írásában is a valódi baloldaliság meghatározó jegyeinek (mellesleg a jelenkor egyik alapkérdésének) tisztázására tesz kísérletet.

Tovább: http://hu.indymedia.org/node/1836

Néhány gondolat a "valódi baloldal"-ról

2008 - 02 - 01 14:38

Lörincz Imre igen nagy ívű írására nincs módomban hasonlóan nagy ívben válaszolni.

Ezért néhány tézist próbálok megfogalmazni csupán.

1.) Szövegelemzés. Lörincz Imre szerint a valódi baloldaliság egyenlő a kommunizmussal. Ezt akár még üdvözölhetném is, hiszen magamat meggyőződéses kommunistának vallom - ám már csak azért sem tehetem, mert Lörincz Imre barátomat és eszmetársamat, Krausz Tamást besorolta MSZP - tagsága okán az álbaloldali antikommunisták közé. Erre később még visszatérek.

Most nézzük a szöveget!

Tanáremberként kicsit most szőrszálat fogok hasogatni. De a Lörincz Imre által írása végén említett antik forradalmár is felhívta azokra a figyelmet, akik más szemében a szőrszálat is, míg sajátjukban a gerendát sem ...

Tehát ha a valódi baloldaliság egyenlő a kommunizmussal, akkor nincs is szükség (Occam beretvája!) a "valódi baloldaliság" fogalmára. Nem jelent semmi újat a kommunizmushoz képest - ergo, aki nem kommunista, az nem is lehet "valódi" baloldali. Az csak álbaloldali lehet. Ezt mondja Lörincz Imre, nem mást.

A baloldal/jobboldal fogalma a tér szerkezetének leírására szolgált eredetileg. Egy embernek az egyik keze a bal keze, a másik a jobb keze. Egy utcának van baloldala és van jobboldala. Egy teremben elhelyezett széksorokban az emberek vagy a baloldalon ülnek, vagy a jobb oldalon. Na, ez az utóbbi példa már kezd érdekes lenni. X a széksor bal szélén ül. Mellette ül Y, ő mellette meg W. Valahol még arrébb ül Z. Azt sajnos nem tudjuk, hogy ki ül a jobb szélső széken. De HOZZÁ KÉPEST mindenki, X, Y, W és Z is BALRA ül! Melyik ül közülük a "valódi baloldalon"?

A helyzet az, hogy a baloldal/jobboldal a tértudományokban RELATÍV fogalompár. Csak valaminek a vonatkozásában lehet valami balra, illetve jobbra. Ha valami balra van valamitől, az más valamitől lehet jobbra is.

Nincs ez másképpen a társadalmi viszonyokban sem. A baloldal/jobboldal politikai fogalmát a nagy francia forradalom vezette be. A történelmi elemzések megmutatják, hogy valamilyen konkrét társadalmi vonatkozásban az a jobboldali, aki ragaszkodik az adott vonatkozásban rejlő, azt meghatározó különbségek fenntartásához, míg baloldali, aki e vonatkozáson belül a különbségek felszámolásával egyenlőségre törekszik. A Francia Nemzetgyűlésben a rendi kiváltságokat nyíltan - burkoltan fenntartani kívánók a jobboldali helyeken ültek, így ők lettek a "jobboldal", a kiváltságokat eltörölni akarók pedig a "baloldaliak".

Ha tehát a tőkés viszonyok egésze a viszonyítási alap, akkor valóban az a jobboldali, aki a tőkés viszonyokat fenn akarja tartani, a baloldali pedig az, aki azokat meg akarja szüntetni. A tőkés társadalom igenlői azonban nem egységesek. Vannak, akik a tőkés, és az annál is ósdibb viszonyokat új rendi (korporativista) alapon akarják fenntartani, és vannak akik úgy tartják, a parlamenti demokrácia, a törvény előtti egyenlőség fenntartható keret a tőkés rend számára. Ebben - és csak ebben - a vonatkozásban az előbbiek a jobboldaliak, az utóbbiak a baloldaliak, jóllehet a tőkés viszonyok egésze szempontjából mindketten jobboldaliak.

A polgári (tőkés) demokrácia parlamentje nem arról szól, hogy megdöntsék vagy ne döntsék meg a tőkés rendszert. Ha a tőkés rendszer egésze szempontjából baloldaliak (akiket én még mindig csak fenntartásokkal azonosítanék a kommunistákkal - fenntartásaim a kommunista mozgalom abszolút homogenitására vonatkoznak) bejutnak a parlamentbe, akkor természetesen - feltéve, hogy komolyan gondolják ilyen irányú baloldaliságuka - ezt a lehetőséget is céljuk elérésének szolgálatába kell állítani. Kérdés, hogy fennáll-e az a bizonyos "forradalmi helyzet", amelyben a siker komoly reményével lehet túllépni a tőkés termelési viszonyokon? Ha nincs ilyen helyzet, akkor bizony a mindennapok aprómunkáján a sor, hogy a forradalom igazi végrehajtóját, a dolgozó népet felkészítsük arra, hogy a "forradalmi helyzet" beköszöntekor képes és hajlandó legyen átvenni a politikai hatalmat. Ezt a munkát "valamivel" könnyebben, és ami fontosabb, eredményesebben végezhetjük a polgári demokrácia keretei között, mint egy tekintélyelvű, korporativista kvázi, vagy valódi diktatúrában. Így azután a "valódi baloldalnak" igenis érdeke, hogy a tőkés parlamentbe a vele szemben álló jobboldali erők "baloldala" legyen hatalmi túlsúlyban. Aki meg azt várja, azt kéri számon ettől a "jobboldal baloldalától", hogy az miért nem "valódi baloldal", az - bocsánatot kérek - politikai idióta. A XX. század történelme megmutatta, hogy a "forradalmi helyzet" mesterséges erőltetése, a "minél rosszabb, annál jobb" elv alkalmazása katasztrofális következményekkel jár.

2) Visszatérve Krausz Tamáshoz (és TGM - hez, az MMP2006 - hoz stb.) Lörincz Imre forradalmi hevületében megengedi magának, hogy valótlanságok sorát jelentse ki és csúsztasson, rágalmazzon.

Krausz Tamás (akárcsak jómagam) a "létező szocializmust" bírálja, és nem elutasítja. Éppen azt bírálja benne, ami nem volt szocializmus. Nevezzük a nevén: a sztálinizmust bírálja. A sztálinizmust, nem mint egy személy (I.V.Sztálin, Rákosi Mátyás, és igen, Kádár János) személyi kultuszát, hanem mint a szocialista forradalmat bénító, esetenként vakvágányra vezető "bonapartista ellenforradalmat" értelmezi. Ellentétben azokkal, akik e letagadhatatlanul létezett (létező) és letagadhatatlanul szörnyűségeket és tragédiákat okozó történelmi jelenséget a kommunista mozgalom kompromittálására használják fel, nem a bűnök sokaságában vájkál (ellenkezőleg, szükség esetén még a "számháború" nem éppen hálás feladatát is magára vállalja az igazság védelmében), hanem az okokat kívánja feltárni történészként, és "valódi baloldali", ki merem mondani, mert ő is vállalja, kommunista gondolkodóként. Annak idején, amikor a rendszerváltás után összeismerkedtünk, egy pillanatra felmerült a kérdés, hogy én az akkor még az MSZMP nevét örző Munkáspárthoz közelálló pártonkívüli vagyok, ő pedig a Szocialista Párt tagja - ám ezen, mint lényegtelenen, hamar túltettük magunkat.

Az általam fentebb igen röviden jellemzett sztálinizmussal kapcsolatban el kell dönteni, hogy

a) átengedjük-e a bírálatát a nyilvánvalóan rosszhiszemű ellenfélnek,

vagy

b) felvállaljuk magunk, mint afféle megtisztító önkritikát, a munkát marxista eszközökkel, a munkásmozgalom javát és nem kárát akarva végezzük el.

Az első eset még azzal a sajátos pikantériával is jár, hogy lényegében azonos álláspontra helyezkedünk ellenségeinkkel:

Sztálinizmus = kommunizmus.

Hogy a "létező szocializmus" nem volt a szó teljes értelmében szocializmus, és ezért bírálata semmiképpen sem azonos a szocializmus elutasításával, a kapitalizmus igenlésével, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy ez a "létező szocializmus", ellentétben a Párizsi Kommünnel, és a Magyarországi, Bajor és Szlovák Tanácsköztársaságokkal, nem elszánt védekezés után bukott el. A volt szocialista országok dolgozói a kisujjukat sem mozdították, hogy megvédjék a "munkás-paraszt" hatalmat. Talán, mert nem érezték sajátjuknak. Ezen azért nem ártana elgondolkodni.

TGM esete kissé más, mint Krausz Tamásé. TGM aktív antikommunista korszakában nagy cikket írt a Népszabadságban "Kommunisták" címmel. Ezt a cikkét egy vitairatban "ízekre szedtem". A Népszabadság szerkesztője, titkárnője szavaival "színvonalas írását nem engedi megjelenni". Akkoriban TGM ellenfelem volt. Azóta egy nagyon sajátos metamorfózison ment keresztül. Néha az az érzésem, hogy véletlenül el kezdett - filozófusként - foglalkozni a szindikalista szocializmussal, Szabó Ervinnel, Rosa Luxemburggal és annyira megragadta e világ, hogy "megtért" konzervatív liberálisból anarchista-szindikalistává. Már itt meg kell jegyeznem, hogy a magyar munkásmozgalomnak nincs szégyenkezni valója Szabó Ervin miatt, és Rosa Luxemburgtól - minden elvi ellentét ellenére - Lenin soha nem tagadta meg kommunista mivoltának elismerését. Így, bár ma is igen súlyos nézetkülönbségeim vannak TGM-mel, a nevében is vissza merem utasítani Lörincz Imre vádjait. Ha semmi másért, akkor csak azért minden tiszteletem TGM-é, mert bár a rendszerváltás értelmiségi holdudvarának igen sok tagja sóhajtozik, hogy "nem ilyen lovat akartunk", TGM talán az egyetlen, aki fel mert állni és kimondani: "ezt a lovat, amit most oly nagyon nem akarunk, az ÉN közreműködésemmel szabadítottuk rá hazánkra, ENGEM is felelősség terhel, és nem kevés". Ezt eddig a magyar történelemben tudomásom szerint csak egyetlen ember merte megtenni - Bajcsy-Zsilinszky Endre, Áchim András gyilkosa, a Fajvédő Párt megalapítója, az egyetlen nemzetgyűlési képviselő, aki 1938-ban és utána a zsidótörvények ellen szavazott, aki leállíttatta az újvidéki mészárlást, és követelte a felelősök megbüntetését, az egyetlen magyar ember, aki fegyverrel fogadta a megszálló német csapatokat, az antifasiszta ellenállás egyik legnagyobb alakja és mártírja. Ha TGM csak egy szikrányit is hasonlít hozzá, akkor nagyon büszke lehet magára.

3) A lényeg. Mi tehát a "valódi baloldaliság" kritériuma Lőrincz Imre szerint?

"a baloldaliság alapkritériuma, leglényegibb jellemzője nem más, mint a meghatározó ipari- és mezőgazdasági termelőeszközök, a legértékesebb és legtömegesebb bányászati javak, valamint a legjelentősebb bankok össznépi tulajdonának feltétlen igenlése és e javak tőkés magántulajdonának feltétel nélküli és konzekvens elvetése. Hatalmi helyzetben lévő pártok-mozgalmak esetén, s a népi tulajdon dominanciájának megléte mellett a baloldaliság kritériuma az össznépi tulajdon dominanciájának megalkuvás nélküli védelme és megtartása (Kína, Vietnam, Kuba, Észak-Korea kommunista pártjai), a tőkés magántulajdon dominanciája esetén pedig a megalkuvás nélküli, egyértelmű és folyamatos törekvés a népi tulajdon dominanciájának megteremtésére. (Venezuela, Bolívia, Equador baloldali vezetőinek baloldali mozgalmai.)"

Tisztázza-e Lörincz Imre, hogy mit ért tőkés magántulajdon alatt? Nem, nem tisztázza. Tisztázza-e Lörincz Imre, hogy mit ért össznépi tulajon alatt? Nem. ezt sem tisztázza. A szövegkörnyezetből az sejlik ki, hogy tőkés magántulajdon alatt azt érti, hogy a termelési eszközök a tőkések tulajdonában vannak, az össznépi tulajdon alatt viszont az állami tulajdon sejlik fel. Mindkét álláspont hibás. Ezt az a szóhasználat egyértelműen jelzi, amit a "létező szocializmus" védelmében alkalmaz, és amely egyre védhetetlenebb Kína és Vietnám esetében: "a népi tulajdon dominanciájának megléte mellett a baloldaliság kritériuma az össznépi tulajdon dominanciájának megalkuvás nélküli védelme és megtartása".

Az össznépi tulajdon fogalmát Sztálin kanonizálta. Általában helyesebb társadalmi tulajdonról beszélni, mégpedig a magántulajdon antipódjaként (a tőkés jelző csupán a magántulajdon legtisztább, klasszikus alakját jelzi).

A magántulajdon (az egyéni, személyes tulajdontól élesen megkülönböztetve) és a társadalmi tulajdon marxista kategóriák, szemben a polgári jog tulajon fogalmával, amelynél a magántulajdon szétválaszthatatlanul keveredik az egyéni, személyi tulajdonnal és a társadalmi tulajdon ismeretlen, semmiképpen nem keverhető össze a polgári jog társasági (társas) tulajdonával. Lörincz Imre - sokakhoz hasonlóan - összekeveri e két merőben különböző fogalomkört. A (tőkés) magántulajdon nem azt jelenti, hogy bizonyos dolgok, a termelés eszközei egyes személyek tulajdonában vannak. A tőkés magántulajdon a munka megosztását jelenti (ennek eszköze a társadalom egy részének a termelési eszközöktől való megfosztása - teljesen lényegtelen, hogy a társadalom másik része a monopolizált termelési eszközöket egyéni vagy társas tulajdonként sajátítja el) és a munka megosztása révén idegen munka leigázását jelenti. Ennek a leigázásnak a tipikus tőkés eszköze a polgári jog azon alapelve, mely szerint a termék a termelési eszköz tulajdonosát illeti, és az ezen az elven nyugvó, egyenértékű cserén alapuló kizsákmányolás.

Ha így közelítjük meg a magántulajdont, akkor nyilvánvaló, hogy a sztálini korszakban kifejlesztett "tervgazdaság", amely az államigazgatási tulajdonon alapszik - valójában a magántulajdon sajátos, némi szocialisztikus színezetet is hordozó, a tiszta - fent leírt - tőkés magántulajdontól formájában markánsan különböző, de tartalmilag azzal lényegében azonos megjelenése. A Nomenklatúra, a pártállami hivatalnoksereg, az apparatcsikok lényegében leigázták a dolgozók munkáját (ennek a GULAG kereteiben végeztetett tömeges kényszermunka csak a leglátványosabb megnyilvánulása volt), ám mindez nem a fent említett jogelv alapján létrejött egyenlő értékek cseréjén alapult, hanem némileg megvalósítva a munka szerinti elosztást - jóllehet meglehetősen torz formában. A tőkés társadalomban a tőke gazdasági hatalma alapozza meg a politikai hatalmát, a "tervgazdaságban" ez a feje tetejére állítva jelent meg - a Nomenklatúra politikai hatalma alapozta meg a gazdasági hatalmát.

Magyarországon, akárcsak az európai szocialista országokban és a Szovjetunióban, az 1980-as évekre egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy ez a helyzet, ami tökéletesen ellentmond a marxi elméletnek a gazdasági alap és a társadalmi felépítmény viszonyáról, egyre tarthatatlanabb. Ezért a Nómenklatúra titokban elkezdte a politikai hatalmát gazdasági hatalommá konvertálni. Egy adott ponton a kiüresedett politikai hatalmat, amelyet - mint arra fentebb már utaltam - a dolgozók nem éreztek a magukénak, egyszerűen feladták. Ez volt a rendszerváltás. Ha a "demokratikus ellenzék" azt hitte, hogy ők csinálták a rendszerváltást, akkor óriásit tévedtek. És még ma is tart a csodálkozás - ez sajátosan tükröződik Lörincz Imre írásában is -, hogy a kapitalista restaurációt a "baloldali" pártok vezénylik le. Ám ezek a pártok annyiban kénytelenek - a fentebb leírt vonatkozásban - tényleg baloldaliaknak lenni, amennyiben egy antikommunista "fehérterrorra" épülő jobboldali diktatúra őket személyes létükben fenyegetné. A tőkés holló ugyanis olykor - olykor igenis kivájja a másik tőkés holló szemét.

A kínai és vietnámi Nomenklatúrák - az európaiaktól erősen eltérő viszonyok miatt - a rendszerváltást másképpen vezényelték le. Ott az új uralkodó osztály a pártját kommunistának nevezi (kihasználva az eredeti kommunista párt hallatlan tekintélyét), és ez a párt az általa gyakorolt igen kemény diktatúra védelmében kolosszális nyílt tőkés restaurációt hajtott végre. Ma a kínai tőke a legembertelenebb kizsákmányoló az ország határain kívül, és belül egyaránt. A vietnámi alig marad el mögötte. Gazdasági szempontból nem a KNK kebelezte be Honkongot, hanem fordítva. És erős a gyanum, hogy Tajvan és a KNK egyesülése is megvalósult már de facto, mégpedig a honkongi tőkével szoros szövetségben levő tajvani tőke irányításával. A kettéosztott Korea északi részén - éppen azért, mert a déli rész hatalmas ereje miatt nem képesek a kínai modellt másolni - egy ultrakemény sztálini típusú diktatúrával tartják fenn az államigazgatási tulajdon egyre nehezebben fenntartható modelljét.

Kuba egy egészen más történet, arra most nem térnék ki.

Ha valóban élő kommunisztikus modellt keresünk, akkor szemünket az Internetre kell fordítanunk, a szabad, nyílt forráskódú szoftverfejlesztés világára. Ott hatalmas és hatékony formában valósul meg a munkamegosztásnál magasabb rendű kooperáció, és érvényesül a "mindenkitől a képességei szerint, mindenkinek a szükségletei szerint" elv. Ez persze csak egy modell, és nem ad általános receptet "a jövendő lacikonyhája számára". De jó látni, hogy igenis LEHETSÉGES! És SIKERES!

  • Phoenix blogja
  • Új hozzászólás
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Nagy hírem van: felfedeztem a ráknak a gyógyszerét

Vendég, 2012, november 12 - 14:40

mostmár csak azt kellene eldönteni, hogy ez a tudás, ez az ismeret "kié"?
Kinek a tulajdona?
Persze ti azt mondjátok ne az enyém legyen, hanem legyen "közös"
Oké!
Legyen úgy, hogy "közös"

De te meg mondjuk fagyit csinálsz. Nem feltalálod, csak gyártod.
Ha a te gyereked bármikor amikor csak akar meggyógyulhat a rákbetegségből (az én felfedezésemnek köszönhetően) akkor ugye az én gyerekem is a te általad készített fagyiból annyit ehet amennyit csak akar?
Ugye így gondoltad?

De ha te nekem (vagyis a gyerekemnek) ingyen adod a fagyidat, akkor ki fogja a te munkád értékét teljes egésszében megfizetni?
Pedig az ugye minimumelvárás lenne részedről, hogy téged ne kizsákmányoljanak, hanem az amit te állítasz elő azt az egészet megkapd. De ha elosztogatod mondjuk rákgyógyszerész gyerekének akkor nem tudod megkapni az egészet.

Szóval eljutunk rögvest oda, hogy vagy minden közös (a fagyi is és a rákgyógyszer is) vagy semmi.

De ha meg minden közös, akkor ki és mi alapján osztja ezt el?
Hisz annyi meg nincsen még fagyiból se, hogy bárki bármennyit ehessen.. vagy bejön újra a pénz mint "értékmérő"
Egy közösségi társadalomban "méricskéled" hogy kinek mennyi jár?
Akkor megmaradt az "önzés", máris nem tud "közösségi" lenni.
Máris bejön újra mi az "enyém" és mi a "tied"

Szóval miként is lesz közösségi a rákgyógyszer kémiai képlete?
Van rá valami 5let?

Mert ha nincsen, akkor még ugyan ott tart a gondolkodás is, ahol a XXszd-ban is.. (azaz Főnixnek van igaza mert én tényleg azt mondom, hogy ti Marxot csak arra használjátok, hogy a lopás megmagyarázzátok)

Bors

  • válasz

Akkor neked

somi judit, 2012, november 12 - 18:35

egy megoldàs marad: megôrzöd magadnak a ràk elleni gyogyszert is meg a fagyit is.

  • válasz

Ma így működik

Vendég, 2012, november 12 - 19:56

nekem jó, de neked nem tetszik

Azon kívül, hogy neked "nincs" (és szeretnéd) van más érved arra, hogy miért legyen?

Bors

  • válasz

Ne hagyjàtok,

somi judit, 2012, november 12 - 13:36

hogy ismét mellékutakra fusson ez a vita Linux-szal, lopàssal, gyogyszerfronttal, stb-vel!

  • válasz

Akkor írd le

Vendég, 2012, november 12 - 13:40

hogyan oldod meg

Fejed a homokba, ha meg kell akkor elszeded mert neked "jár"
De miért jár?

(ha más nem tenné meg mert ugyan úgy csinálna mint te, akkor kitől lopnád el?)

Bors

  • válasz

K+F

Vendég, 2012, november 12 - 13:28

nem ember -így nem lehet emberi társadalom sem- ahol ez nincs.

Hozzál példát pl gyógyszerfrontról.
Vagy az is csak egy kémiai képlet?
Amit bárki másolhat?

Akkor minek kutasson?

Szóval tök hiányos még itt elméleti szinten is az együttműködés ;)

Bors

  • válasz

Téma jelentőssége

Vendég, 2012, november 12 - 13:38

nyáron beszélgettem egy kutatóorvossal. Most nem mondanám meg pontosan mi az a betegség ami többszázmillió embert érint ám senki sem kutatja. Azért nem kutatja senki, mert Afrikát szegényeket érint. Nekik tök felesleges kutatni, hisz úgysem tudnák megvenni. Még ócsón sem lehetne nekik eladni.

Ezzel ellentétesen meg kutatnak olyan pár ezer embert érintő betegségeket, ahol van piac.

Ez a valóság.

Tehát amíg pont a K+F-et nem oldod meg, még elméleti szinten sem (hogy ha így rossz akkor legalább hogyan kéne), addig esélyed sincs.
Csak álmodozni (+még néhány lopáson lelkendezni)

Bors

  • válasz

Egyetértek a témafelvetéseddel

budai, 2012, november 13 - 12:46

Bár nem ide tartozik a dolog.

Érdemes lenne külön fejezetként megvitatni, akár úgy is, hogy a gazdaság mennyiségi fejlesztése (tervgazdaság) számára lényegénél fogva rendszeridegen a minőségi innováció.
Egyszerűen nincs olyan skatulya a tervezés számára, amelyik kezelni tudja a spontán keletkező ötleteket, vagy el tudja rendelni a találmányok létrehozását.
Az a gazdaság, amelyik versenyképes akar lenni, nem nélkülözheti a piaci információkat. Piaci mechanizmusok nélkül (amelyek utat mutatnak a helyes fejlesztési irányoknak, amelyek táplálják az egyéni érdekeltségen is alapuló kutatómunkát) nincs alkalmazkodásra képes gazdasági fejlődés. Az a gazdaság, amelyik innováció nélküli, lemerevedett struktúrájú, halálra van ítélve.
Ha a kommunisták hatalomra szeretnének jutni, majd a hatalom funkcióit is el szeretnék látni (élni akarnak a hatalommal), ezzel kapcsolatban is (innováció) ki kell hogy alakítsák elképzeléseiket.
Azzal, hogy "ütik a tőkést" semmilyen problémát nem oldanak meg.

  • válasz

Az internetes (linux) példáddal az a baj, hogy LOPÁSon alapszik

Vendég, 2012, november 12 - 12:14

már mondtam keress másik példát, mert csak nagyon felületes szerencsétleneknek lehet ezt így beadni.

(ha a Mona Lisa-t ügyesen lemásolom, attól még nem leszek Leonardo)

Bors

  • válasz

Hogy mekkora .... ez a bors

Vendég, 2012, november 12 - 13:03

Ha a szabad software lopás, akkor "Bors" maga is tolvaj, hiszen ez a honlap is ingyen letölthető szabad program-csomagok tömkelegén alapul

  • válasz

Nem minden papsajt sajt

Vendég, 2012, november 12 - 13:11

ez a rendszer egy komoly tőkés vállalkozás marketingakciójának az eredménye. (azaz a tulajdonosnak üzleti érdeke, hogy lopd el)

Ez NEM termelés, és Főnix is itt téved el.
Az, hogy "ajándék" vagy "csinálsz valamit" TÖK MÁS!

Bors

  • válasz

Ez a rendszer

Vendég, 2012, november 12 - 18:02

számtalan nem tőkés ajándék software csomagot használ: kezdve a c fodítóval s befejezve az op-rendszerrel, amely nagy valószinűséggel Linux. Elég beteg gondolkodás kell ahhoz, hogy amit a kapitalista jog szerint is letőlthetek, lopásnak jelentsünk ki.

"Ez NEM termelés, és Főnix is itt téved el.
Az, hogy "ajándék" vagy "csinálsz valamit" TÖK MÁS!"

Mi a baj? Rohamod van?

  • válasz

Válasszuk ketté

Vendég, 2012, november 12 - 20:02

ennek az oldalnak a "motorja" drupal.
A drupalt Dries Buytaert cége fejleszti.
Ez egy olyan tőkés vállalkozás amelynek abból van haszna, ha ingyenesen letölthetővé teszi.

Másik a linux.
Ebben semmi de semmi "okosság" nincs. A c fordítóban pedig főleg semmi ;)
Sima Mona Lisa festmény másolás az egész.
Azaz a linux = NULLA tudás, sima rabszolgamunka.
Hogy miért is?
Javaslom nyomozd ki, hogy mi az a "posix"

Bors

  • válasz
Phoenix képe

Egy ilyen állítás igazához ...

Phoenix, 2012, november 12 - 12:43

... az a legkevesebb, hogy korrektül definiáld, mit értesz "LOPÁS" alatt.

Máshol már írtam, hogy a Katolikus Egyház szemérmetlenül meghamisította a Tíz Parancsolatot például az eredeti VII. (septem) parancsolatból VI. (sex - innen a sexualitás neve) parancsolatot csináltak, de ez a kisebbik baj. A nagyobb baj az, hogy az eredeti héber parancsolat magyarul:

VII. Ne légy házasságtörő!

Mig a katolikus Vulgatában:

VI. Ne paráználkodj!

és ezzel a szövegét is álszent módon meghamisították - a házasságtörés tilalmából (ami lényegében egy vagyonjogi tilalom, a "Ne lopj" kiterjesztése a házastárs élvezeti jogára) az egészséges nemi élet tilalmát kreálták.

A "Ne lopj!" parancsolat még képlékenyebb. Tehát kéretik pontosan definiálni, hogy mi is az a lopás, és utána megvizsgálni, hogy mennyiben lopás a szabad szoftver.

Persze helyben vagyunk: Te, mint jól nevelt burzsoá, a kommunizmust úgy, ahogy van lopásra való uszításnak tartod. Mi pedig a tőkés kizsákmányolást jogi álcába bujtatott erőszakon alapuló rablásnak. Kvittek vagyunk.

(A zárójelbe meg hülyeséget írtál - a szabad szoftverek fejlesztői nem állítják magukról, hogy ők Bill Gates)

  • válasz

Te a kömművest képviseled én meg az építészt

Vendég, 2012, november 12 - 13:15

Te azt gondolod téglából van a ház, én meg tudom, hogy nem abból van ;)
Ez a különbség.

Ha megfizeted a háztervet akkor a tied, ha csak lemásolod akkor loptad - kérdésedre a válasz

Bors

  • válasz
Phoenix képe

Ilyenkor szokták mondani, ...

Phoenix, 2012, november 12 - 16:09

... hogy "ügyesen megkerülted a választ" - pedig egy frászt, nem ügyesen, hanem pimaszul.

Fogalmam sincs róla, hogy miről beszélsz, mert nem tudom, hogy mit értesz "lopás" alatt.

És így a vitának nincs értelme.

  • válasz

Az a lopás aki mástól eltulajdonít

Vendég, 2012, november 12 - 16:50

következő kérdés: mi a tulajdon?
Te azt mondod van "közös" tulajdon, amiben neked részed van
Miért van benne részed?
Ugye csak erről kellene meggyőznöd. Hogy miből származtatod a tulajdonodat, tulajdoni részedet.
Én azt állítom, hogy pusztán a munkád kevés hozzá (főleg akkor ha azt el is adtad)

Bors

  • válasz
Phoenix képe

Te csak ne mond meg, hogy én mit mondanék!

Phoenix, 2012, november 12 - 17:01

Te mondtál egy óriási nagy semmit:

"Az a lopás aki mástól eltulajdonít"

Kijavítva magyarra:

"Az lop, aki mástól eltulajdonít"

vagy

"Az a lopás ami mástól való eltulajdonítás"

(de mindegy, nem ez a lényeg)

Ez legalább olyan jó definició, mintha azt mondtad volna:

"Az lop, aki mástól elcsór"

illetve

"Az lop, aki mástól elcsaklizik"

esetleg

"Az lop, aki mástól eloroz"

másként

"Az lop, aki mástól elemel"

"Az lop, aki mástól elsinkófál"

stb. stb.

És akkor azt még le sem írtam, hogy

"Az lop, aki от другого ворует"

Te komolyan azt hiszed, hogy ez korrekt definíció?

  • válasz

hmm...

Vendég, 2012, november 12 - 19:51

BTK 316. § (1) Aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el.

Látod én helyből pontosat írok te meg nem is érted..

Ezek után akarod boncolgatni a "tulajdon" fogalmát?
Vagy beéred azzal, hogy helyetted is leírtam azt, hogy mit gondolsz róla és hol tévedsz el.

Bors

  • válasz
Phoenix képe

BTK és PTK

Phoenix, 2012, november 12 - 21:56

Igen pontosan itt van az a bizonyos eb elásva. A BTK-ban, azaz a polgári jogban (nem a Polgári Jogban, azaz a PTK-ban, hanem az egész burzsoá jogrendszerben). A polgári jog tulajdonfogalma pontosan annyira vitatható, mint a lopás fogalma.

Nem akarom boncolgatni a "tulajdon" fogalmát, mert már ezerszer megtettem. De valóban a tulajdon fogalmán múlik a dolog. Az információ senkinek sem a tulajdona, még a polgári jog elvei alapján sem. Ha nem így lenne, akkor egyfolytában fizethetnénk jogdíjat, hiszen tudásunk elenyésző töredéke származik "saját kútfőnkből", a többségét valakitől "kaptuk". Annak idején részt vettem egy szerzői jogokról szóló vitán, és megkérdeztem a jelenlevő "jogvédőktől", hogy az én (vagyis egy tanár) főiskolai előadásaim szerzői jogát miért nem védi jogszabály. nem tudtak rá válaszolni, pedig mindegyik magasan képzett jogász volt.

Más.

Már többször leírtam, de az ismétlés a tudás anyja.

A német fejedelemségekben az uradalmi és községi erdőkben bárkinek joga volt a hullott rőzsét összeszedni, és ezt a rőzsét, ha akarta, akár a piacon árusíthatta is - az erdők tulajdonosainak engedélye és ami a fő, anyagi részesedése nélkül. Ez tulajdonképpen jó volt az erdőtulajdonosoknak is, mert a hullott gallyak tűz- és balesetveszélyt jelentettek emberre, és ami a fő állatra egyaránt. A rőzse szervezett begyűjtésének költségeinek a rőzse eladásából származó bevétel még a töredékét sem térítette volna meg (a rőzsére nem nagyon volt vevő, legtöbb rőzsegyűjtő a saját fűtési szükségletét elégítette ki az összegyűjtött gallyakból). Azután a XIX. század elején a rőzseszedést falopássá nyilvánították és rengeteg ember ellen indítottak "falopási pert", ami általában dologházakban letöltendő büntetéssel végződött.

Az ilyen perekről írt tudósításokat az Új Rajnai Újság ifjú szerkesztője, Karl Heinrich Marx, aki e perek alapján jutott arra a meggyőződésre, hogy a társadalmi problémák alapja a gazdaság.

Vajon miért lett egyszeriben lopás az, ami korábban nem volt az, sőt nagyon is hasznos volt a "meglopottak" számára?

Erre a kérdésre most nem válaszolok (már sok helyen megtettem) csupán rámutatok arra, hogy ez a példa is mutatja, mennyire relatív fogalom a lopás fogalma.

  • válasz

A főiskolai jegyzeteid jogvédettek

Vendég, 2012, november 12 - 22:06

méghozzá anélkül is, hogy azokat "lajstromba szednék"
azaz ha azt látod diákok fénymásolgatják, akkor szólhatsz nekik "ezt így tilos" vegyék meg a tanszerellátóban.
Miért?
Lásd "Berni Uniós Egyezmény"

Bors

  • válasz
Phoenix képe

Mint mindig, most is mellébeszélsz!

Phoenix, 2012, november 12 - 22:15

Én nem a nyomtatott termékről beszélek, hanem az élőszóval előadott előadásról. Ha egy jó képességű diák ennek alapján, és részleteit idézve korrepetál - pénzért - egy gyengébbet, én egy fillért nem kapok tőle, de nem is perelhetem ezért.

Pontosan azt kérdeztem a "jogvédőktől", hogy miért csak a fizikai hordozón megjelenő szellemi termékek esnek jogvédelem alá, és pontosan erre nem tudtak válaszolni (gyanítom, azért, mert nem is lehet).

  • válasz

Az élőszavas előadások is jogvédettek

Vendég, 2012, november 12 - 22:25

pl az engedélyed nélkül még diktafonra sem vehetlek fel, ám ha hozzájárulsz akkor még a youtube-ra is feltehetlek.

A jó képességű diák viszont már NEM téged másol (még akkor sem ha te úgy hiszed) hanem önálló azaz SAJÁT terméket állít elő.
Abból már ő kérhet érte pénzt - te nem.

Szellemi terméknél a legfontosabb: egyedi tulajdonságokkal rendelkezik.
Azaz ha 1 betüvel is de eltér tőled, akkor már van egyedi tulajdonsága.

Bors

  • válasz
Phoenix képe

Innentől kezdve már teljesen hülye flooder vagy

Phoenix, 2012, november 12 - 23:06

A diktafon-felvétel, a You-Tube állomány fizikai hordozókon levő információ.

Én arról beszélek, hogy a tiszta információ nem lehet tulajdon tárgya.

Igenis amit a diák az én előadásomból tovább ad, az legalább 60-70%-ban tőlem van, és nem saját termék. Ellenkező esetben a megrendelője nem venné igénybe, hiszen ő nálam és nem a korrepetítornál készül vizsgázni.

"Szellemi terméknél a legfontosabb: egyedi tulajdonságokkal rendelkezik.
Azaz ha 1 betüvel is de eltér tőled, akkor már van egyedi tulajdonsága."

És pontosan amiatt az 1 betű miatt fognak ellened hamisítás/plágium-pert indítani (sikerrel).

Te alapvetően meg sem érted, hogy pont azzal az állásponttal van vitám, amivel Te egy másik (általad vélt, és rám oktrojált) álláspontot akarsz védeni (egy fenét akarsz - kekeckedni akarsz, de mindegy, azért is komolyan vettelek - eddig).

Én azt állítom, hogy az egész szellemi alkotás-tulajdon fikció azon bukik meg, hogy maga a tiszta információ nem lehet tulajdon tárgya, erre Te (akárcsak a nálad csak egy cseppel magasabb intellektusú "jogvédők") azt kezded nekem bizonygatni, hogy de igen a fizikai hordozókra rögzített információ lehet tulajdon tárgya, ami meg nincs (áruba bocsátható - tehát nem az emberi agysejtek) fizikai hordozóra rögzítve, az nem is információ. Hülyeséget beszélsz és nem a kérdéseimre válaszolsz.

A legrosszabb az egészben az, hogy a hülye "jogvédők" (köztük Te is) összekeverik (aljasul és tudatosan) a szerzői jogot (ami egy személyiségi jog, és amit mi, a szellemi tulajdon tagadói, sokkal jobban védünk, mint az állítólagos "jogvédők") a szellemi tulajdonnal. Ez pontosan olyan alávaló burzsoá mocsok, mint a kommunisták állítólagos nőközösségén siránkozni, amivel is a nőt személyiségből puszta tulajdonná degradálják.

A témát befejeztem.

  • válasz

NEM is az "információ" lehet tulajdon - hanem a FELFEDEZÉS!

Vendég, 2012, november 13 - 05:49

a "szellemi alkotás".
Az ami tök egyszerűnek tűnik -főleg utólag előadva- ám kiagyalni, rájönni, megkutatni lehet egy egész élet munkája sem volt rá elég.

Ésjah, hát a fősikolai előadásaid ilyen téren valóban NEM önálló szellemi teljesítmények, mert egyetlen egy dolgot sem te fedeztél fel.
A te szellemi munkád/terméked csak annyi lehet, hogy mások felfedezését miként rendszerezed.
Úgyhogy nincsen 60-70% tőled. Tőled még ezrelékekben is nehéz lenne kifejezni mennyi származik, származhat.

Hiszem segítettem rajtad.

Bors

  • válasz

Tökéletes megközelítés!

vitorla123, 2012, november 13 - 09:50

Magam élettapasztalata a bizonyíték rá. Rá megy az ember élete. És még csak el se akarják lopni. Ingyen adnám és nem kell!Még csak fel se tudják fogni,hogy mitől felfedezés.Mert átalakítja a mai világot.Ez így van.Nem csak "magától" forog,hanem az alsó és felső holtpont kivételével ébredő erő hajtja.Korlátlan energia mennyiség van benne.Minden vezeték gáz,villany feleslegessé válik.Az összes erőmű atom,szén,gáz kiszorul a piacról. Ezt sehonnan nem lehet idézni.Ezt majd fogják idézni.A társadalmi következményei meg beláthatatlanok.

  • válasz

Nekünk ez màr megvan!

somi judit, 2012, november 12 - 22:30

"Például a Mikiegeret védő szerzői jog nem gátol meg senkit abban, hogy egy beszélő egeret alkosson, de csak akkor, ha az nem egyezik meg túlzottan az említett rágcsáló kinézetével és tulajdonságaival." (nem egyezik meg tùlzottan, csak beszél)

  • válasz

"от другого ворует"

tovaris, 2012, november 12 - 17:46

..."ellopja egy másik v.mijét"... ha a célszemély nem értené. Hihihihi!

Tovaris

  • válasz

Építész? Röhög a vakbelem...

Vendég, 2012, november 12 - 13:24

Nem csak nagyképű vagy, hanem mérhetetlenül ostoba is.

  • válasz

Te viszont tök okos vagy

Vendég, 2012, november 12 - 13:30

gondolom még levegőt is csak akkor tudsz venni, ha ezt neked valaki jelezte. (mert magadtól biztosan még ezt sem)

Bors

  • válasz

Istenem, miért büntetsz

Vendég, 2012, november 13 - 08:48

Istenem, miért büntetsz bennünket egy ilyen gonosz lelkületű, félművelt akarnokkal, mint ez a Bors? Hát nem lenne szebb az élet nélküle?

  • válasz

Druszám,én a régi

deakandras, 2012, november 11 - 23:17

Druszám,én a régi alapelvemet tömören kb. így tudom összefoglalni:baloldali az.aki annak vallja magát. A világ attól szép, hogy sokszínű,így attól is,hogy sokféle baloldal létezik. Olyan nincs,hogy csak az MKMP baloldali. Másnak is hagyjuk meg a jogot,hogy annak vallja magát, még ha eltérően is értelmezik ezt a fogalmat.

  • válasz

Ez így butaság.

Anyiszonyan Klára, 2012, november 12 - 11:59

Ha én 60 éves anyóka létemre 14 éves szűzfiúnak vallom magam, attól nem leszek az! Phoenix viszont tökéletesen kifejtette a kérdést, nincs benne csont.
A.Klára

  • válasz

Bocs,de a párhuzam

deakandras, 2012, november 13 - 00:21

Bocs,de a párhuzam sántít. Nem a 60 éves nő meg a 14 éves srác analógiájáról van szó,hanem arról,hogy nemcsak az MKMP baloldali.

  • válasz

Egyetértek.

somi judit, 2012, november 12 - 10:50

Alàirom. (Ezt: Néhány gondolat a "valódi baloldal"-ról
Phoenix, 2012, november 11 - 22:29 )

  • válasz

Az oldalhoz álnéven, hamis adatokkal is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.