Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Comrade
    • Deák András
    • plaly
    • Szilmester
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Szegénység nem szégyen
    • Marxista Tanulókör - 1
    • Marxista Tanulókör - 2
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
  • Kapcsolat
Címlap Blogok Deák András

A szegénység NEM szégyen, a rendszer tett azzá..


A kapitalizmus áldozatai


Kik kommunisták?


  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Rendszerváltásról


Idézetek

Náci propaganda a "nemzeti felemelkedés"-ről

Emlékszem, milyen izgalmas volt akkoriban - folytatta Marga. - Az emberek fel voltak villanyozva, és folyton "Népközösségről" meg "nemzeti felemelkedésről" beszéltek. Örökös volt a zászlódísz, a masírozás meg az éneklés.

— Bernt Engelmann

Olvasó

  • Az osztályharc meghaladásának kora
  • Kommunizmus mikor?
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Össznémet balegyenes
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

  Friss tartalmak listája itt (katt ide)  

"Nincs már baloldal és nincs már jobboldal." Új ideológia jobboldalon

deakandras, 2012, szeptember 29 - 19:51
  • fasizmus
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat
vörös gróf.jpg

A címben szereplő tézisnek lényege,hogy ma már nem létezik a hagyományos jobb-és baloldali felosztás,csak a zsarnokság és azzal szemben a nép.Ezen gondolat éppúgy ideológia,mint annakidején az ideológiák vége tézis. És tegyük hozzá: a dolgokhoz hasonlóan is viszonyul,hasonló logikával is működik.

Mint tudjuk,az ideológiák vége címet viselő gondolatmenet is ideológia,méghozzá a kispolgárosodó-fogyasztói világ ideológiája,minthogy ezen eszmével az álszocialista jóléti államok önnönmagukat kívánták igazolni-azaz nincs szükség az emberek helyét és célkitűzéseit, osztálytársadalomban betöltött viszonyrendszerét megmutatni,amikor a kapitalizmusban fenntartott szociális háló majd mindent megold. Elég csak néha elmenni szavazni is,mert valamennyi párt parlamentarizmusban meg jóléti kiadásokban gondolkodik,ezzel megoldott a kérdés.Na meg a dolgozókat ezzel el is terelik a figyelmet a közélettől és a benne való aktivitástól is.

Nos,hasonlóan önellentmondó a "...nincs ma baloldal és nincs ma jobboldal" kezdetű szlogen is. Kezdhetjük magának a teljes szövegnek az elemzésével. A teljes mondat úgy hangzik tartalom szerint,hogy nincs már baloldal és nincs jobboldal,csak a zasrnokság, és avval szemben a nép. Ez már önmagában stilisztikailag is önellentmondó. Ez olyan,mintha valaki azt mondaná,hogy az adott zöldségféle nem krumpli,hanem burgonya. A jobboldal és baloldal kérdése összetettebb dolog ugyan,azonban ha valaki azt állítja,hogy a néppel szemben van a hatalom,már a baloldaliság alapjait nyilatkoztatta ki-persze nem ex catedra,ahogy a pápák. Sőt,mint Marx 1848-as Kommunista Kiáltványában is megalapozta,a történelem osztályharc, a ranszolgatartó ókorban szabadok és rabszolgák, a középkori feudális rendszerben földesúr és jobbágy,az újkorban pedig a kapitalizmus talaján tőkés és munkás között. Ezt persze azzal ki lehet egészíteni,hogy a prolit a feélfeudális mentalitású dzsentri,azaz a középosztály prominens képviselője éppúgy lenézte,mint a nagybirtokos arisztokrata vagy a feltörekvő iparmágnás vagy a kisebb gyárak tulajdonosa.De ettől még az osztálytársadalom osztálytársadalom marad. És bizony valamelyest volt burkolt osztályharc a Kádár-rendszerben is egyszerű melósok meg pártkáder-kiskirályok között,napjainkban, a neoliberalizmus viszonyai között pedig ez osztályok nélkül is létezik.Tudniillik osztálynak tekinthetők a többmilliós lélekszámú szegény emberek,velük szemben pedig a csilivili multimillliárdosok vagy ha nem élesítjük is annyira, a középvállalkozók. Osztálynak tekinthetők,mert az az antagonisztikus ellentét fennáll közöttük,mint ami az osztályok között Marx idejében.

Itt pedig a második leglényegesebb szemponthoz el is érkeztünk. Hogy is van ez pestiesen mondva? Marxot tagadni,de marxista módszerekkel érvelni? Esetleg Marxot marxista módszerekkel cáfolni? Természetesen ilyet is lehet,csak olyan a dolog, hogy érdemes a kérdéssel foglalkozni.Szóval a címben szereplő mondatot értelmezzük ismét: szóval munkásmozgalom nem létezik,egyszerű ember nem létezik,de ugyanakkor azt mondjuk,hogy vannak a pórok meg a pökhendi uraságok? Van ilyen bicikli is.Mindenesetre ez alkalmas arra,hogy bizonytalanítson embereket és az ideológiai zűrzavar letisztulását akadályozza. Ez azért jobboldali ideológia,mert egyfelől tagadja a baloldaliság létjogosultságát,másfelől iparkodik dolgokat is összemosni. Például mert egy ember így nem tud a mondattal mit kezdeni. Elhiszi ugyan,hogy baloldal nincs,minkásmozgalom az nincs,sőt,nem is velük kellene foglalkozni,de azért győzzük meg arról,hogy ő az elnyomott, a hatalom pedig az elnyomó. Jobboldali a gondolat,mert ugyan taratlma részint baloldali,azonban más alapokon, szocializmuspótlékokkal fogja ki a szelet a népi elégedetlenség vitorlájából.

Harmadrészt pedig lenne egy jövőre utaló kérdés,jobban mondva,elgondolás. Mármint az,hogy a népuralmár irányzatok között félre kell tenni az ideológiai ellentéteket,nem az számít. Ez igaz is lenne,de akik ezt felvetik,önmaguk is zászlót lengetnek. A szegénység igaz ugyan,hogy pártsemleges,igaz,hogy jobb-és baloldali mentalitású szegény legények is vannak,azonban jó esetben valóban akkor lehetne félretenni az ideológiai ellentéteket,ha nem jeleznék,hogy ők ilyen meg ilyen irányzat. Ami engem illet,jómagam jobboldali mentalitású emberek körében dolgozom.És jól ki is jövünk éppen azért,mert nem a bal-és jobboldaliságunkat domborítjuk,hanem a közös sorsot,amely minket összeköt-abban politika pedig nincs. Na ilyen alapon lehetne egység melósok között.

A bal-és jobboldaliságot tagadó elképzelés azonban zavaró.Mindentől függetlenül lehet baloldali-és jobboldali módon is- gondolkodni,csak éppen kevés kivételtől eltekintve a jobboldalra máig jellemző,hogy nem megy neki a másságban gondolkodás,nehezen tudja elképzelni,hogy másoknak is van létjogosultsága. Ez nehezíti az egységet.Azonban egyetlen kiút létezik:gondolkodjunk melósokban és szegény emberekben,fogadjuk el az osztálytársadalom működéséből adódó helyzeteket. És akkor már anélkül baloldaliak vagyunk,hogy beléptünk volna akármely szervezetbe is.

B.Deák András

  • deakandras blogja
  • Új hozzászólás
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Mi is az a.....

Vendég, 2012, szeptember 30 - 05:04

Jobb oldal és baloldal napjainkban, Magyarországon ??
Először is ezt kellene tudnom, mit takarnak ezek a fogalmak, nem a történelmi szemmel nézve....
Tényleg, elég lenne annyi, hogy látjuk a társadalom rétegződését, meg átlátjuk a működését, tudomásul vesszük a "másságot", akkor már "baloldalinak" véljük magunkat ?
Az ellenkezője meg a "jobboldal" lenne ?

Vendég4

  • válasz
Phoenix képe

Egy régi vita

Phoenix, 2012, szeptember 30 - 09:33

/blog/baloldalisagrol-ismet-mert-alapvetoen-fon...

  • válasz

Elég világosan meg vannak

tovaris, 2012, szeptember 30 - 07:53

Elég világosan meg vannak határozva a jobb- és baloldal fogalmai, csak meg kell velük ismerkedni.

Alapvetően a baloldal a progresszió, a társadalmi haladás híve, a kizsákmányoltak védelmében, míg a jobboldal a magán- és tőketulajdon, a társadalmi konzervativizmus, az uralkodó (kizsákmányoló)osztályok védelme.

Tovaris

  • válasz

Ez bonyolultabb

deakandras, 2012, szeptember 30 - 07:03

Ez bonyolultabb kérdéskör. Aki szocializmusban gondolkodik vagy a társadalmi szakadékokat csökkenteni kívánja,azokat kívánja képvisleni,akik a rendszerváltás vesztesei,illetve szociálisan érzékeny,az baloldali-ez persze öszetettebb annál,de ez a lényeg.

  • válasz

Kik azok a népbarátok és mit akarnak?

vitorla123, 2012, szeptember 30 - 08:02

Minden oda vezet,hogy a "lé" határozza meg a tudatot.Ez pedig a gazdaságpolitikától függ.Annak a gazdaságpolitikája érvényesül aki hatalmon van.Az kényszeríti rá az akaratát a társadalomra.Amennyiben a stratégiai dolgok magánkézbe vannak,akkor a magántőke akarata érvényesül. Illúzió,hogy nekik valaha,valamiért népboldogító akaratuk lenne." Még,még és még, a burzsujnak sosem elég!" Ezt Főnix sokszor sok helyen más szavakkal itt leírta.Indokolta. Baloldaliság a polgári demokrácia (tőkés diktatúra) terminus tehnikusza. Nem lehet szociálisan érzékeny,mert a profitot (a törvényes lopást) kell hogy maximálja.Aki nem ebbe gondolkodik az csődbe megy.Ezért minden média,TV.rádió,nyomtatott sajtó ezt fogja szajkózni. A proletárok tudatformálása ebbe az irányba történik. Pl. milliomos Gyurcsányt akarják miniszterelnöknek,és feltételezik,hogy akkor nekik is jó lesz. Csorog a "lé".Nem ez történik,hanem a szegények tovább szegényednek Gyurcsány félék tovább lopnak. Gazdagodnak. Írhattam volna Orbán férget is.Azt kell látni,hogy ezt a folyamatot nem baloldali politikával,hanem tervgazdálkodással lehet megállítani.Ennek első feltétele a törvényes tolvajok államosítása. A kisajátítók kisajátítása.Ez és csak ez a nép felemelésének egyetlen útja.Ettől nem lesz éhező gyerek,felnőtt,hajléktalan,kilakoltatott,sorsára hagyott beteg,stb.

  • válasz

Kapcsolódó cimkék:

  • Több száz fős tömeggel találta magát szembe az iráni zászlóval tüntető Jobbik
  • Balhéba torkollt az antifasiszta tüntetés
  • "Nem minden kultúra egyenértékű"
  • Ne magyarkodjunk!
  • Magyarország egypárti állammá válik

Az oldalhoz álnéven, hamis adatokkal is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.