Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Comrade
    • Deák András
    • plaly
    • Szilmester
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Szegénység nem szégyen
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
  • Kapcsolat

Címlap Blogok alexis blogja
  • Rádió.hu
  • Wiki
  • Posta
  • Néplap

A szegénység NEM szégyen, a rendszer tett azzá..

  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Rendszerváltásról


Idézetek

A nép nevében

Még kér a nép, most adjatok neki!
Vagy nem tudjátok, mily szörnyű a nép,
Ha fölkel és nem kér, de vesz, ragad?
Nem hallottátok Dózsa György hirét?
Izzó vastrónon őt elégetétek,
De szellemét a tűz nem égeté meg,
Mert az maga tűz; ugy vigyázzatok:
Ismét pusztíthat e láng rajtatok!

— Petőfi Sándor

Olvasó

  • Kommunizmus mikor?
  • Össznémet balegyenes
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

Kereső

webáruház - ingyen!

Baloldaliságról, ismét, mert alapvetően fontos...

alexis, 2010, augusztus 17 - 13:25
  • 1956
  • baloldaliság
  • rendszerkritika
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

Egyre gyakrabban merül fel a viták során a „baloldali minimum” témája. Nos, helyzet e tekintetben meglehetősen sajátos, hiszen a baloldali minimum egyben a baloldali maximum is. Elsőként és alapvetően: baloldali az az ember, aki szerint a főbb termelőeszközöknek ( a nagyobb gyáraknak, bányáknak, bankoknak, valamint a föld- és erdővagyon meghatározó részének) társadalmi ( össznépi, közösségi, állami) tulajdonban kell lenniük.
Aki ezt vallja, a baloldali még akkor is, ha megcsalja a feleségét, fütyül a zöldmozgalmakra, előítéletes a cigányokkal szemben, és minden este berúg. Aki ezzel szemben az említett javak tőkés magántulajdonát támogatja, az nem baloldali, hanem jobboldali még akkor is, ha különben jó családapa, védi a környezetet, támogatja a nők egyenjogúságát, és őszintén elítéli a fasizmust és a rasszizmust. Ugyanúgy áll a dolog tehát, mint mondjuk a „szűzesség minimumával”, mely egyben a szűzesség maximuma is természetesen-, s melynek kapcsán a népi bölcsesség is azt tartja, hogy félig szűz senki nem lehet: vagy-vagy…. Aki tehát élt már nemi életet, az nem szűz még akkor sem, ha különben apáca és minden nap meggyón-,aki viszont még érintetlen, az akkor is az, ha sztriptíztáncosnőként keresi a kenyerét és csúnyábban kármkodik, mint egykor Morgan kalózkatitány nevezetes papagája.

Egy szó, mint száz: ha egy párt, szervezet vagy mozgalom hatalmi pozícióban a főbb termelőeszközök döntő többségét társadalmi tulajdonban ( népi, állami, „köz”, stb,stb tulajdonban) tartja meg ( lásd Kína, Kuba, Vietnam példáját) -, vagy legalábbis megalkuvás nélkül ennek az alaphelyzetnek a megvalósításán dolgozik (lásd Venezuela, Bolívia példáját) akkor az a párt, szervezet vagy mozgalom baloldali. S ugyanígy, a meghatározó termelőeszközök társadalmasításának ( annak alapján, annak következtében pedig a néphatalomnak) megalkuvás nélküli követelése tesz (csupán) baloldalivá egy pártot, szervezetet vagy mozgalmat akkor is, ha nincs hatalmi helyzetben.

A gyakran helytelenül „ tipikus baloldali értékekként” emlegetett humanizmus-, a szegények és az elesettek iránti szolidarítás-, a környezettudatosság-, stb, stb ugyanis ( bár egy baloldali társadalmi-gazdasági felfogást valló embernek természetesen „illik” egyetérteni ezekkel az elvekkel) önmagában még senkit sem tesz baloldalivá, „csak” humanistává-, szolidárissá és környezettudatossá, stb, stb. Otromba hazugság és csúf igazságtalanság volna azonban azt állítani, hogy jobboldali beállítottságú ( tehát a főbb termelőeszközök tőkés magántulajdonát támogató) emberek nem lehetnek humanisták, feministák, antirasszisták, antifasiszták, környezetvédők, stb,stb.

Remélhető például, hogy „baloldal” biztos ismertető jegyeként emlegetni szokott „progresszív humanista értékeket” ( a családon belüli erőszak elvetésétől kezdve a romák felzárkóztatásának, a nők egyenjogúságának és a bérmunka „méltányos díjazásának” szorgalmazásán át egészen az esőerdők pusztításának elítéléséig, pláne az antifasizmusig) ) XVI Benedek pápa is osztja, mégis butaság lenne őt ezért baloldalinak tartani. Mi több, legutóbb Őszentsége ( a kommunizmus gyalázása mellett) elítélőleg szólt magáról a kapitalizmusról is-, mégsem tekinthetjük a katolikus egyházat „halmozottan baloldali”, netán egyenesen „szélsőbaloldali” szervezetnek. Azért nem méghozzá, mert mint szó volt róla, a baloldaliság alapkritériuma, „sine qua non-ja” a főbb termelőeszközök össztársadalmi tulajdonlásának feltétlen igenlése, melytől Őszentsége messze áll.

Mivel azonban a „kisajátítók kisajátítása” ( vagyis a jelenleg tőkés magántulajdonban lévő főbb termelőeszközök össztársadalmi tulajdonba vétele) természetszerűleg csakis erőszakos módon ( választási harc, de akár sztrájk-harc, sőt ha elkerülhetetlen, akkor fegyveres harc útján) lehetséges-, csakis a tőkések gazdasági-politikai-és média-beli ellenálló erejének erővel történő fokozatos és következetes, a végső pontig végigvitt megtörése által képzelhető el, azért e szükségszerűségnek a felismerése és hirdetése a második alapvető feltétele a baloldaliságnak. Végül pedig, mert e szükségszerűséget a világtörténelem során mindmáig kizárólag a kommunista (forradalmi szocialista) pártok ismerték fel, mondták ki, s képviselték kellő következetességgel, tény és való tehát, hogy ( a baloldaliság harmadik alapkritériumaként) nem volt, nincs, és nem is képzelhető el soha kommunista-ellenes (antimarxista, antileninista, de akár anti-Chavezista )baloldaliság.

E három premissza ( vagyis 1: a főbb termelőeszközök társadalmi tulajdonlásának támogatása-, 2: az osztályharc és a forradalmi erőszak szükségszerűségének elfogadása és 3: az antikommunizmus elvetése) jelenti tehát a tulajdonképpeni baloldali minimumot, s egyben maximumot is. Röviden: ez a baloldaliság. A többi szép és helyeselhető „humanista” sőt esetleg egyenesen „társadalomkritikus” „progresszív értékkel” csak úgy áll a helyzet, mint a vallásosság megítélése szempontjából a Tízparancsolattal: attól ugyanis, hogy valaki teljes mértékben egyetért a gyilkosság, a lopás, vagy a paráználkodás tilalmával, sőt helyesli még a szülők tiszteletét is-csak éppen nem hisz Isten létében és az utolsó ítéletben, valamint nem tartja isteni kinyilatkoztatások szent gyűjteményének a Bibliát-, nos, azt az embert hiba volna hívő kereszténynek nevezni. Attól még persze minden bizonnyal jó és rendes ember, akivel a Tízparancsolatban említett jó és szép elvek védelméért minden hívő kereszténynek össze lehet-, és össze is kell fognia akkor, ha valóban komolyan veszi saját (Istenhiten és a Biblia kinyilatkoztatás jellegén alapuló) katolikus elkötelezettségét. Magyarán szólva: mivel a ma „baloldali” névvel említett ( sőt magukról is azt állító) pártok, szervezetek és mozgalmak túlnyomó többsége nem ismeri fel vagy tudatosan elhallgatja a baloldaliság fent megfogalmazott alapkritériumainak alapvető, meghatározó, „vízválasztó” jelentőségét, mi több, ne adj, isten , tán ellenzi, elveti és elítéli a társadalmi tulajdon feltétlen primátusát, a hatalom erőszakos megragadásának kényszerét, s emellett pedig kifogyhatatlan a kommunizmus és a kommunisták gyalázásából-, ennek következtében tehát ezek a szerveződések nem is nevezhetőek baloldaliaknak, legfeljebb „humanista elkötelezettségűeknek „ ( Greenpeace, Civilek a Mecsekért, Nők a Nőkért Mozgalom, Roma Polgárjogi Alapítvány, szóban -és csak szóban- a szociáldemokrata és liberális pártok, stb, stb, stb), netán „humanista elkötelezettségű, plusz rendszerkritikus- vagy csupán „globalizáció-kritikus”- pártoknak, szervezeteknek vagy mozgalmaknak.( Attac, Európai Szociális Fórum, stb, stb)

De az ég szent szerelmére: a valódi baloldali pártoknak, szervezeteknek és mozgalmaknak – (ha,mint őszintén remélem, hamarosan hazánkban is lesznek majd ilyenek) - ettől még persze egyes konkrét esetek kapcsán, a kizsákmányoló rendszer különféle rendű-rangú bűnei ellen fellépve persze, hogy össze lehet- és össze is kell fogniuk valamennyi humanista elkötelezettségű, netán egyenesen rendszerkritikus párttal, szervezettel és mozgalommal akkor, ha komolyan veszik saját baloldali meggyőződésüket. Ám e közben mindenhol és mindenkor nyilvánvalóvá kell tenni azt az igazságot, hogy mindezek a bűnök a kapitalizmus uralmának immanens következményei, ezért aztán végleges kiküszöbölésük a kapitalista rend megdöndése nélkül ( vagyis a főbb termelőeszközök, ezáltal pedig a hatalom társadalmasítása nélkül) nem is lehetséges. ( Példának okáért: bár a Rábát most véletlenül három osztrák bőrgyár szennyezi, a valódi bűnös azonban a közérdekre, a becsületre és jogra mit sem adó, egyedül a magántőke profitérdekeit szem előtt tartó kapitalista rend-, ezért míg a kapitalista rend alapja, a tőkések tulajdoni és hatalmi monopóliuma meg nem szűnik, addig sem konkrétan, sem képletesen nem mászhatunk ki a bűzös, gyilkos, undorító trutyiból.) Bármiről essék szó tehát a különböző „szociális fórumokon” , „antiglobalista naggyűléseken” és „humanista akciók „ során, a baloldal képviselőinek modernkori Ciceroként minden megnyilatkozásuk, minden véleménnyilvánításuk végén ( legyen szó akár minimálbér emeléséről , akár az újfasizmus elleni összefogásról) megalkuvás nélkül és egyértelműen meg kell fogalmazniuk a maguk „ceterum senseo”-ját:” Úgy vélem különben, hogy a kapitalizmusnak pusztulnia kell…” (Például, merthogy „tőke és fasizmus jegyesek”, ezért (új)fasizmus mindaddig lesz, míg a kapitalizmus fennáll, mindig felerősödik, mikor a kapitalisták veszélyben érzik saját gazdasági-politikai hatalmukat, s mindig kész a maga fasiszta barbárságával megmenteni a kizsákmányoló rendszert, ha a „polgári demokratikus” tőkés pártok a hagyományos hatalmi machinációkkal erre már nem képesesek:lásd Hitlerék Németországban, Franco-ék Spanyolországban, Pinocheték Chilében, stb, stb,)

S ugyanilyen határozottsággal kell a valódi baloldal képviselőinek azonnal és egyértelműen visszautasítaniuk a baloldaliság három alapelvének („szenthártomságának”) megsértésére és meggyalázására tett azon kísérleteket is, melyeket a magukat „humanista elkötelezettségűnek”, netán még „rendszerkritikusnak” (globalizáció-kritikusnak?), sőt akár „baloldalinak” hirdető pártok, szervezeteknek és mozgalmak követnek el - gyakorta ravaszul humanista sőt akár rendszerkritikus, ne adj isten, álbaloldali mázba burkolva.
( Leggyakoribb „nem bocsánatos bűnökként „ lásd a köztulajdon „állami tulajdonként” való csúfra emlegetése-, a néphatalom „diktatúraként” történő megkérdőjelezése-, a szocializmus „államkapitalizmus” formájában való elvetése-, és a Nagy Imre-féle 1956 „forradalomként” való aposztrofálása, mint az egyes számú baloldali alapelv megsértése-, a „semmi hatalmat senkinek”- féle badarságok, valamint a „polgári demokrácia rossz, de nincs nála jobb” –féle hazugságok terjesztése, mint a második baloldali alapelv megsértése, végül pedig a kommunizmus eszméjének minden rendű gyalázása, beleértve ebbe a fasizmussal való bármiféle egybemosás kísérletét, mint a harmadik alapelv megsértése. )

Külön magyarázatot érdemel, gondolom, a Nagy Imre nevéhez ( s nem a felkelésben részt vevő magyar dolgozók valódi akaratához ) kötődő, ma hivatalosan elfogadott 1956- tal kapcsolatos fenti kitétel, vagyis a „hivatalos 56” forradalomként való említésének a baloldali alapelvek súlyos megsértése közé való besorolása. Nos, a „forradalom” fogalma nem egyszerűen a hatalmi viszonyok fegyveres erőszakkal történő megváltoztatását ( illetve annak kísérletét) jelenti-, hiszen ilyen alapon a kétségtelenül fegyveres erőszakkal megvalósított, és a hatalmi-tulajdonjogi viszonyokat komolyan megváltoztató tatárjárást-, a Horthy-féle fehérterrort-, de még Szálasi nyilasainak hatalomátvételét is forradalomnak kéne minősíteni. Nem lesz továbbá egy fegyveres erőszakkal megvalósított, a hatalmi-tulajdonjogi viszonyok gyökeres megváltoztatására tett kísérlet forradalom akkor sem, ha ezek a tulajdonságai dühödt kommunista-, illetve orosz-ellenességgel egészülnek ki- hiszen akkor a náci Németországnak a Szovjetúnió ellen indított orvtámadása lett volna mindeddig a legtisztább forradalom, Adolf Hitler pedig a világtörténelem leglánglelkűbb forradalmára. Végül nem tekinthető automatikusan forradalomnak a halmi-tulajdonjogi viszonyok fegyveres erőszakkal történő, heveny kommunista-és oroszellenességgel „fűszerezett” megváltoztatása akkor sem, ha mindezen tulajdonságokat a nemzeti függetlenség követelése teszi teljessé- hiszen akkor az ultraortodox iszlám törvénykezést, a legsötétebb sariá-t bevezető, a középkori rendi viszonyokat követő afgán tálibok lennének a világ forradalmárainak „élcsapata”, Omar mullah pedig a Nagyon Nagy Imre.

No nem: a forradalom ugyanis a hatalmi viszonyoknak( s a hatalmi viszonyokat meghatározó tulajdonviszonyoknak) olyan megváltoztatását ( vagy csupán annak kísérletét) jelenti , ha kell, akár fegyveres erőszakkal is ( de ha lehet, akkor „csupán” választási-vagy sztrájk-harcok útján), s ha elkerülhetetlen, akkor akár a nemzeti függetlenség korlátozása árán is, mely változások eredménye képen legideálisabb esetben megvalósul a főbb termelőeszközök, ezáltal pedig a hatalom társadalmasítása-, ám ha ezt az adott történelmi helyzet még nem is teszi lehetővé, akkor is a korábbi állapothoz képest az országlakosok szélesebb rétege jut tulajdonhoz, ezáltal hatalomhoz-, ennek következtében pedig általánosságban növekszik az esélyegyenlőség, a mobilitás és a társadalmi igazságosság, és általánosságban csökken az ember és ember közti vagyoni-, ergo jogbéli különbség. Minden olyan változás, amely ezzel ellenkező folyamatokat indukál ( kíván indukálni), az a forradalom ellentéte, vagyis ellenforradalom. A három baloldali alapelvre gondolva, a gyors és biztos eligazodást segítendő leszögezhetjük továbbá: nem volt, nincs, és soha nem lesz, mert logikailag egyszerűen nem képzelhető el szovjetellenes-kommunista –ellenes „forradalom”-, illetve, bár a történelem korábbi szakaszaiban ( a feaudalizmussal, illetve nálunk 1848-ban e mellett még a Habsburg- uralommal szemben is) volt, de ma már nincs, és soha nem lesz, mert logikailag abszurd a „ polgári demokratikus forradalom”, vagyis magyarul kapitalista, nyugat- és amerika-barát „ forradalom „. A lett komprádor –burzsoázia fasisztoid apartheid-rendszerét hatalomra segítő ( és Lettország függetlenné válásával egybekötött) változások ugyanúgy nem forradalomnak, hanem társadalmi-gazdasági következményeiket tekintve színtiszta ellenforradalomnak értékelhetőek tehát, mint az USA által pénzelt, a hazai komprádor burzsoázia által levezényelt, a lopás-rablás-hazaárulás-népnyomorítás orgiáját elszabadító különféle „színes forradalmak” Grúziában, Ukrajnában, Szerbiában. ( S ezért volt viszont annak idején forradalmi tett nem csupán a félgyarmati sorból független állammá váló Kínai Népköztársaság kikiáltása, de mondjuk a szovjet tagköztársasággá váló Szovjet-Üzbegisztán megteremtése is.)

Horthy Miklós, Bethlen István, idősebb Antall József, valamint a forradalmi Tanácsköztársaságot leverő, és a rendszerváltók által ma oly nagy becsben tartott, szellemi elődként kezelt –vö.: „történelmi folyamatosság”- többi magyar úr még természetesnek vette ezt, büszke egyértelműséggel vallván magukat ellenforradalmároknak, rendszerüket ellenforradalminak. De egészen bizonyos továbbá az is, hogy például Mindszenthy József bíboros hercegprímás úr, az egyházi birtokok és az egyház oktatási monopóliumának elszánt védelmezője, a királyság államformájának meggyőződéses híve-( mi több, a Szent Korona Tanra hivatkozva önjelölt király-aspiráns) - maga is hozzávágta volna a pásztorbotját ahhoz, aki őt vezető forradalmárnak, az általa végrehajtani szándékozott „vérreakciós”, ultrakonzervatív, színtisztán ellenforradalmi jellegű gazdasági-társadalmi visszarendeződést „forradalomnak” merészelte volna nevezni. ( 1919-ben, kaposvári megyéspüspökként, az ellenforradalom elszánt híveként, a forradalmárokkal szembeni ellenforradalmi –fehérterrorista megtorlás aktív támogatójaként ugyanis ő már világosan kifejtette a véleményét a valódi forradalomról és az igaz forradalmárokról. ) A Mintszenthyt kiszabadító Odeschali-gróf úr ugyanakkor valószínűleg lovaglóostorával vett volna elégtételt az őt forradalmárnak, birtokai visszaszerzését pedig forradalomnak tituláló büdös parasztokon-, arra pedig, hogy Franczia Kiss Mihály, Orgovány böllérkéses mészárosa mit tett volna azzal, aki őt magát az általa kibelezett kommunistákhoz hasonlatos „forradalmárnak” merészelte volna nevezni, a Kegyelmes Kormányzó úr (és rendszere) visszatérését lehetővé tévő megmozdulást pedig „forradalomnak” gyalázta volna- nos, abba jobb nem is belegondolni…

Egy szó, mint száz: a „többpártrendszeren alapuló polgári demokrácia”, vagyis magyarán mondva az aljas, alantas és bunkó kapitalizmus visszaállítását célul kitűző, a mai aljas , alantas és bunkó kapitalizmus által ünnepelt , annak erkölcsi (?!?) és hivatkozási alapjaként szolgáló Nagy Imre-féle 56 maga a megtestesült ellenforradalom. Nem könnyű és nem mindig népszerű distinkció ez -de a történelmi hazugságok, még a közhely számba menő történelmi hazugságok szilárd elvi alapokról történő, magalkuvás nélküli leleplezése mégis elkerülhetetlen feladat a valódi baloldal számára.

Ha nem is a negyedik alapelvként, de a „szívekért és agyakért” vívott gyakorlati harc döntő jelentőségű sztálingrádi ütközeteként.

  • alexis blogja
  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

És mi van a jakobinusokkal?

Phoenix, 2010, augusztus 18 - 21:19

Másik blogodban, a demokráciáról és az emberi jogokról, a demokrácia fogalmát historizáló-etimologizáló módon vezetted le a szó ógörög jelentéséből.

Most viszont teljesen történelmietlenül ragadod meg a témát, és olyan kritériumot adsz a baloldaliságnak, aminek például e fogalom történelmi bölcsőjében, a francia Forradalmi Konventben a jakobinus Hegypárt, amely pedig akkor maga volt "a baloldal", nem felel meg!

Ez a kritérium:

"Elsőként és alapvetően: baloldali az az ember, aki szerint a főbb termelőeszközöknek (a nagyobb gyáraknak, bányáknak, bankoknak, valamint a föld- és erdővagyon meghatározó részének) társadalmi (össznépi, közösségi, állami) tulajdonban kell lenniük."

önmagában is hemzseg a hibáktól.

Mi az, hogy "főbb termelő eszközök"? Persze, zárójelben ott a válasz: "a nagyobb gyárak, bányák, bankok, valamint a föld- és erdővagyon meghatározó része". De hát már Lenin megmondta (és Sztálin elég durván ki is facsarta - az antikommunistákhoz hasonlóan), hogy "a kis-magántulajdon nap mint nap újraszüli a kapitalizmust", vagyis hogy a tőke logikája szerint "a kisebb gyárakból, bányákból, bankokból" szükségszerűen kénytelenek a tulajdonosaik "nagyobb gyárakat, bányákat, bankokat" fejleszteni, mert különben elbuknak a piaci versenyben (lásd /blog/mari-neni-cukraszdaja-avagy-mi-az-a-toke). Ugyanez természetesen vonatkozik "a föld- és erdővagyon nem meghatározó részére" is, hogy tudniiillik, aki ilyennel rendelkezik és nem akar elbukni, annak arra kell törekednie, hogy a "nem meghatározó rész" "meghatározó résszé" váljon - ugyanis ez a tőke logikája.

Ahogyan a magántulajdon nem azonos a személyi tulajdonnal, úgy és ugyanazért a társadalmi tulajdon sem azonos a közösségi (társas), és pláne nem az állami tulajdonnal. Az össznépi tulajdon egy sztálinista szószörnyeteg, amit Sztálin az állami tulajdonra alkalmazott szembeállítva azt a "társadalmi tulajdon kezdetlegesebb formájával", a kolhoztulajdonnal (ez utóbbiról már többször leírtam, hogy semmi köze nem volt a lenini szövetkezeti tervhez, hanem a kolhozok sajátos kényszermunka-táborok voltak, egészen Berija kivégzéséig).

Túl ezeken a súlyos elvi hibákon a kritérium legfőbb baja: lapos parafrázisa csupán a Kommunista Kiáltvány (legalább is általam) sokszor idézett soraira:

"A kommunisták ebben az egyetlen kifejezésben foglalják össze céljaikat: a magántulajdon megszüntetése."

Vagyis - bár elvi hibákkal megspékelve - de lényegében azt állítod, hogy a baloldaliság azonos a kommunizmussal. Ez pedig elméletileg hibás, gyakorlatilag szektás gondolkodás.

Szektás - és ezt a mai magyar munkásmozgalom sajnos jól példázza - mert szinte lehetetlenné teszi a kommunista párt helyes szövetségi politikáját.

Elméletileg hibás, mert rosszul, metafizikusan értelmezi a baloldaliság fogalmát.

A demokrácia fogalmánál Általad alkalmazott historizáló-etimologizáló megközelítés helytelen, de ez nem jelenti azt, hogy egy fogalomnál nem kell a fogalom történelmi beágyazódásából és hétköznapi értelmezéséből kiindulva a fogalmat megközelíteni, dialektikusan kifejteni.

Mint említettem, a politikai bal/jobb oldal bölcsője a francia Forradalmi Konvent, ahol az első ülésrend szerint a jakobinus Hegypárt ült a terem baloldalán, a Gironde a jobboldalon. De természetesen nem a politikai erők térbeli elhelyezkedése határozza meg a bal vagy éppen jobboldaliságukat (sokan gondolják, hogy az Oroszországi Szociáldemokrata Munkáspártban a bolsevikok voltak többségben - holott ez csupán egyetlen egyszer, a II. kongresszuson a szervezeti szabályzatról szóló vitában alakult így - ugyanígy kevés olyan parlament van, ahol az ülésrend kialakításánál ügyelnének a politikai bal/jobb oldal térbeli megjelenítésére).

Az adott esetben a Gironde tagjai úgy vélték, a politikai hatalom elragadásával az arisztokráciától a forradalom lezárult, nincs szükség az arisztokrácia további zaklatására, előjogaik megnyirbálására. A Hegypárt viszont ragaszkodott a forradalom tovább folytatásához, az arisztokrácia összes előjogainak megsemmisítéséhez. Később a jakobinus diktatúra alatt Danton követői úgy vélték a terror elvégezte feladatait, az arisztokrácia többé nem jelent veszélyt, mig Robespiere és hívei az arisztokráciának, mint osztálynak a teljes megsemmisítésében látták a forradalom vívmányai megőrzésének biztosítékát - ekkor már a dantonisták a jobboldaliak, és Robespiere követői a baloldaliak.

Vagyis.

1) A politikai bal/jobb oldal ugyanúgy viszonylagos, mint a térgeometriai. Csak valamilyen társadalmi, politikai probléma vonatkozásában beszélhetünk baloldaliságról és jobboldaliságról

2) Az adott társadalmi, politikai problémával kapcsolatban az a jobboldali álláspont, amelyik a status quo fenntartását, és az abból fakadó előjogokat (negatív értelemben: hátrányos megkülönböztetéseket) igyekszik fenntartani, vagy ha egy forradalmi változás már elsöpörte a status quot és felszámolta az abból fakadó előjogokat és hátrányos megkülönböztetéseket, akkor a megdöntött status quo és belőle fakadó pozitív/negatív előjogok visszaállítására törekszik (ellenforradalmár), a baloldali álláspont a status quo és a belőle fakadó pozitív/negatív előjogok eltörlésére törekszik.

Ebben az értelmezésben a kommunisták valóban szélsőbaloldaliak - abban az értelemben, hogy a jelen (tőkés) kor minden társadalmi, politikai kérdésében baloldali álláspontot foglalnak el.

Ezért például számomra elfogadhatatlan, hogy miközben a baloldaliságot lényegében azonosítod a kommunizmussal, aközben megengeded, hogy a kritériumodnak megfelelő (tehát valójában kommunista) "a[z] baloldali még akkor is, ha megcsalja a feleségét, fütyül a zöldmozgalmakra, előítéletes a cigányokkal szemben, és minden este berúg".

Természetesen a feleség megcsalás és az esténkénti berúgás emberi gyarlóságok és nem politikai kategóriák, de a zöldmozgalmakra való "fütyülés" és a cigányokkal szembeni előítéletesség már vastagon az.

Aki nem tud, nem akar különbséget tenni az emberi környezetet az emberek számára védő - és ebben a vonatkozásban kétségtelenül baloldali - zöldmozgalmak, illetve egy elvont környezetet (sőt magát a természetet - amely mellesleg nem szorul semmilyen védelemre) az emberek ellen "védő" mozgalmak között, nem veszi észre, hogy az utóbbiakat nagyon sötét politikai hátsó gondolatok vezérlik (például a Duna-kör 1988-89-ben), az nehezen nevezhető marxistának, kommunistának.

Aki pedig előítéletes a cigányok, a muzulmánok, a zsidók, a "biciklisták" bármelyike ellen, az a fenti meghatározás szerint ab ovo, nem csak kommunista, de baloldali sem lehet. Hiszen a baloldaliság mindnek előtt a pozitív/negatív előjogok tagadása (negatív előjogok elismerése=előítélet).

De a nem kommunisták is adott kérdésekben foglalhatnak el baloldali álláspontot, miközben más kérdésekben jobboldaliaknak bizonyulhatnak. Például aki elismeri a tőkés rend alapvető status quoját, a magántulajdon "szentségét", és a belőle fakadó előjogokat, hátrányos megkülönböztetéseket, az jobboldali a kommunistákkal szemben. De ha ugyanakkor a parlamenti demokrácia, a lelkiismereti, szólás stb. szabadság elkötelezett, tántoríthatatlan híve, akkor baloldali az álláspontja a szélsőjobb oldallal szemben. Hogy ez bizonyos fokig következetlenség? Az legyen az ő baja!

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

És azt se felejtsük el,

nagylajos, 2010, augusztus 19 - 09:04

És azt se felejtsük el, hogy a jakobinusok voltak azok, akik lehetségesnek tartották a magántulajdon közérdekből történő korlátozását! A polgári forradalom alatt ezzel a jakobinusok képviselték a szélsőbaloldalt (most figyelmen kívül hagyva a direktórium időszakában megjelenő olyan "elő-kommunistákat", mint pl. Babeuf). Viszont a soha hatályba nem lépett alkotmányuk ma már a prototípusa minden fejlett polgári demokrácia írott alkotmányának.

Én úgy látom, hogy a baloldaliság fogalma egyrészről viszonylagos (pl: a Jobbikhoz képest némely kérdésben még a Fidesz is úgymond baloldalibb álláspontot képvisel), másfelől - bár ez nagyon nehéz - de valahol meg is kell húzni a határokat, hogy ki az aki már nem tekinthető baloldalinak, ki az aki nem. Az viszont szerintem is helytelen, hogy ha csak a kommunistákat tekinti valaki baloldaliaknak. Ez tényleg szektásság, ráadásul egyfajta ál-erkölcsi igazolást, felmentést ad minden hibára.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Az is hibás felfogás, hogy

tovaris, 2010, augusztus 19 - 21:55

Az is hibás felfogás, hogy a kommunistáké a vezető szerep a baloldalon, és ezt a többiek kritika nélkül fogadják is el. A vezető szerep azé, aki azt megszerzi. A kommunistáknak az a feladatuk, hogy törekedjenek arra, hogy vezető szerepük legyen - de feltétlenül hagyják a többieket is érvényesülni. Szinte biztos, hogy egyelőre teljesen nem lehet megszüntetni a magántulajdont, ott érdemes megtartani, ahol az gazdaságosan működik. (kisüzemek, háztáji gazdaságok)

Tovaris

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Tovaris Tovaris!

Phoenix, 2010, augusztus 20 - 07:47

Amig azt nem érted, hogy a magántulajdon termelési mód, amit nem lehet lokalizálni ("Ahol magántulajdon van, ott magántulajdon van ..." - hogy ismét Illyést parafrázáljam), addig a lényeget nem érted!

A háztáji (a szövetkezeten belül) nem magántulajdon, hanem az egyéni kezdeményezések színtere a társadalmi háttérrel megerősítve.

Az SZKP hruscsovi programjában (tudod, amelyik szerint 1980-ban a Szovjetunióban fel kellett volna épülnie a kommunizmusnak) van egy különösen ostoba bejegyzés a háztájiról, amely szerint azt azért kell a kolhozparasztoknak juttatni, hogy saját bőrükön érezhessék a társadalmi tulajdon felsőbbrendűségét a magántulajdon felett, és amikor ez megtörténik akkor a háztájijukat önként beadhassák a közösbe. Nos, a Te megközelítésed ehhez áll nagyon közel.

A kisüzemekről az alaphozzászólásomban már írtam. Tőkés (magántulajdoni) környezetben "a kis-magántulajdon nap mint nap újraszüli a kapitalizmust" (Lenin) Ha általában nincs magántulajdon, akkor a családi, vagy kisszövetkezeti kezelésben levő kisüzemek sem magántulajdonban vannak.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Ez nekem nagyon hasznos

ksengak, 2010, augusztus 18 - 21:53

Ez nekem nagyon hasznos olvasmány volt. Köszi!!! Ezt egyszerűen nem tudtam magamban a helyére tenni és ez nagyon zavart.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

A baloldaliság fogalmát

deakandras, 2010, augusztus 18 - 08:20

A baloldaliság fogalmát rengeteg módon lehet értelmezni. Véleményem szerint aki a szegények és a melósok mellett kiáll,az ugyanúgy baloldali,mint aki a társadalmi tulajdont támogatja a tőkés magántulajdonnal szemben. Hogy egyházi körök is elítélték gyakorta a munkásnyúzó rezsimeket,az tény. Azonban ettől még ne tagadjuk meg a baloldaltól annak jogát, hogy kiálljon a dolgozókért meg a szegényekért. Az általam is tisztelt modern felfogású papok egész egyszerűen azt tették, hogy a kereszténység tanításait komolyan vették, nem úgy, mint a jezsuiták vagy az indiánokat gyilkolászó,de szintén a kereszt nevében cselekedő konkvisztádorok.Szóval sajnos még a kevés példák alapján se lehet általánosítani-attól, hogy néhány pap vagy pápa szolidaritást vállal a szegényekkel,attól még nem ez a jellemző az egész római katolikus egyházra. Nem ez a legfőbb vonulata.Nekem speckó a vörös mozgalmak jutnak eszembe a szegények iránt vagy a dolgozók iránt aggódó ideológiáról. Tehát szerintem ne nevezzük helytelennek azokat,akik ezt tartják baloldaliságnak.Legfeljebb arról van szó, hogy ki ezt,ki azt tekinti fontosabb elemnek. Itt is számos szerző van, különböző baloldali gondolatmenettel. Attól még valamennyien baloldaliak, még ha több kérdést máshogy is látnak.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Lám, lám a szerző nem

Fagi, 2010, augusztus 18 - 09:42

Lám, lám a szerző nem hiába írta azt, amit írt!
Erre eklatáns példa az, amit írsz kedves deakandrás. Idézlek; „ A baloldaliság fogalmát rengeteg módon lehet értelmezni. Véleményem szerint aki a szegények és a melósok mellett kiáll,az ugyanúgy baloldali,mint aki a társadalmi tulajdont támogatja a tőkés magántulajdonnal szemben.”
Az írás lényeg pontosan ezzel ellentétes, ahogy a szerző nevezi, a baloldaliság szentháromságában nem lehetünk megalkuvóak. ÉS ebben a szerzőnek, szerintem is tökéletesen igaza van! Bármelyik tagadása, hanyagolása eltávolít a baloldali eszmeiség lényegétől, de nem „csak” attól, hanem a baloldali gyakorlati cselekvéstől is. Ezt legújabb kori történelmünk alakulása bizonyíthatja számunkra legfényesebben.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Fagi barátunk,nem teljesen

deakandras, 2010, augusztus 18 - 22:49

Fagi barátunk,nem teljesen van igazad. Csak ha például a kereszténységet vesszük,rengeteg egyháza van. Akkor veszünk egyetlenegyet közülük és azt istenítjük?A frászt. Ki milyen alapon sajátít ki bármilyen eszmét is? Milyen alapon írja, hogy csak és kizárólag egy az igaz és üdvözítő? Ja és bocs, a kereszténység, a muzulmán hit vagy bármely eszme se a szentháromságról szól, hanem ezer egyéb dologról, nemhogy a baloldaliság. Csak egyetlen példa. Jómagam, és mások is, nem írjuk vagy mondjuk, hogy csak az a jó, amit mi vallunk, ez és ez a szentírás. Bocs,de ne isteni kinyilatkoztatásokban gondolkozzunk.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Kedves deakamdrás! Igen,

Fagi, 2010, augusztus 19 - 08:09

Kedves deakamdrás!

Igen, elismerem, elcsábultam alaxis írása kapcsán, mert az ember ugye gyarló, törekszik a kérdések leegyszerűsítésére különösen napjainkban, mikor a polgári politikusok igyekeznek a jobb és a baloddal közötti különbségeket összemosni, sőt mi több, ennek a megkülönböztetésnek napjainkban való értelmetlenségét hangoztatni. Mint ahogy ismeretes az is, hogy az osztálykülönbségek, osztályharc lényegét is tagadják, tagadják magának a munkásosztálynak a létezését is.
Természetesen a szélsőbal és a szélsőjobb között húzódó eszmék igen széles skálát foglalnak el a képzeletbeli szuperhúron, amiről igen csak figyelemre méltó írás olvashatunk Bartók Gyulától;
http://www.tarfor.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=52:a-s...
És egyetértek Phoenix észrevételével is, mégis azt kell, mondjam, hogyha jól értelmeztem alaxis írását Ő ebben az írásában a mának szóló baloldali minimumot kereste, amely mentén összefoghatóak a baloldali eszmék az anarcho- kommunistáktól a szociáldemokrata mozgalmakig. Talán ebben téved Phoenix is, mert a cikkíró szándéka pontosan nem a szektásítás, hanem éppen az összefogás, a közösen kialakítandó a mai kornak megfelelő baloldali minimum megfogalmazása, amelynek reményeim szerint része ez a vita is.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Üdvözöllek Fagi.

deakandras, 2010, augusztus 19 - 08:29

Üdvözöllek Fagi. Természetesen tőlem se áll távol a balos irányzatok összefogása, a közös nevező keresése és hogy őszinte legyek, a három minimumot is teljes mértékben elfogadom. Ami inkább engem vitára sarkallt, az az,hogy az írás tagadja a baloldaliságot azoktól, akik a szegények és a dolgozók védelmében lépnek fel-ennyi erővel tagadhatná a proletárdiktatúra/ ezen itt elsősorban a tanácshatalmat értem/baloldaliságát is. Az egyébként tény, hogy amint írtam,néhány a keresztény tanításokat komolyan vevő pap szintén védelmébe vette a kapitalizmus áldozatait,de ez alapján nem lehet általánosítani. Vegyünk egy másik példát,ami a kedvencem.Széchenyi, az egyik legnagyobb magyar reformer nagybirtokos arisztokrata volt-ez azonban nem azt jelenti, hogy a reformkor motorja a nagybirtokos arisztokrácia és nem a köznemesség volt, csak azért, mert a legnagyobb magyar főúr volt. Az arisztokrácia zöme ugyanis épp ellenkezőleg,baromi korlátolt módon szembeszegült a reformkori törekvésekkel. Ellenben a köznemesség haladó szárnya a reformkori politika mellé állt.Ugyanez a helyzet a szóbanforgó írás kapcsán. Attól,hogy papok is felvállalták a szegénység kérdését,nem tagadhatjuk meg a baloldaltól a kérdést.Ha egy kicsit szőrözni szeretnék, akkor még abba is bele lehetne kötni, hogy például a pápai enciklikák a munkásmozgalom térhódítása ellenében keletkeztek és nem azért, mert mondjuk önként felvállalták volna a szegénység kezelését-ugye nem akarták az istentelennek nyilvánított munkásmozgalom megerősödését. Mindegy, a dolog lényege:ne nagyon általánosítsunk még a kevés dolgok alapján se. Természetesen nem kívántam bántani senkit,csak néhány kérdés előjött bennem a cikk kapcsán.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Szia, András! Kezd szét

Fagi, 2010, augusztus 20 - 17:02

Szia, András!
Kezd szét csúszni a vitánk ezért azt javasolom, hogy mennyünk csak vissza az eredeti kérdéshez, de mielőtt ezt megtesszük, okvetlenül tisztáznunk kell azt, hogy baloldaliságról, mint fogalomról vitatkozunk és ehhez feltétlenül egyet kell értenünk abban, hogy mit is értünk fogalom alatt. A mi szempontunkból talán ez a lexikoni idézet részlet adja a legjobb megközelítést, idézem;”(..) A F. által a sokaságban kitaláljuk az egyenlőt és hasonlót, valamint a különbözőt és hasonlatlant is. Amidőn az egyenlő és hasonló tárgyakat összefoglaljuk és a sokféle egyenlőnek és hasonlónak egy nevet adunk, ezáltal a valóság, az érzéklet fölé emelkedtünk, valami nem létezőt, észbelit, de a sokaság fölött uralkodót, valami magasabbat alkottunk. A gondolkozásnak ez az operációja, hogy a rendetlen tarka képzetekből hasonlókat és különbözőket csoportokba választ szét és az egymással rokon benyomásokat, képzeteket és tárgyakat összefoglalja és igy elvont képzetekké alakítja át, ez a F. alkotása. A F.-nak eszerint rendező tulajdonsága van, rendezi a sokfélét, szétszórtat, tarkát kisebb-nagyobb egységekké, melyek maguk közt hasonló képzetekből alakultak és más egységekkel minőségre nézve ellentétben állanak. A F. tehát az összefoglaló, elkülönítő és rendező ész eredménye.”(..) Forrás; http://www.kislexikon.hu/fogalom.html

Amikor a baloldaliságról, mint fogalomról, de különösen most jelen eset és első számban egy baloldali minimum kialakításán gondolkodunk. Akkor, hogy úgy mondjam a polgári gondolkodás baloldalisága vagy csak színjátéka, indifferens kérdés, mert adott esetben nem az a kérdés ki ért egyet, vagy ki támogatja a baloldali eszmék egyikét vagy másikat, hanem az, hogy mik azok az egyelő és hasonló jegyek, amelyek alapján meghatározhatjuk a baloldali minimumot? ÉS ami alapján nagy biztonsággal megkülönböztetünk, ma, itt és most az, egyenlőt, hasonlót, és különbözőt és hasonlatlant.
Pontosan ennek a káosznak a megszüntetése a célja, amit te is említesz, idézlek „a baloldaliság fogalmát rengeteg módon lehet értelmezni” mert, és ez nem jól van így!

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Üdvözöllek Fagi.Írtam

deakandras, 2010, augusztus 20 - 20:52

Üdvözöllek Fagi.Írtam külön blogot arról, miben látom a baloldaliság közös nevezőit-ha gondolod, ennek elolvasását követően veled és akárkivel is szívesen folytatom az eszmecserét.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Ha jól értem

vitorla123, 2010, augusztus 20 - 17:55

a megkülönböztető jegyekből gondolod (differencia pecifika) meghatározni a fogalmat magát! Most ez azért nehéz, mert eredetileg a parlamenti patkóban elhelyezkedők ülésrendjéről van szó, a baloldalon ülők eszmerendszereit vagy annak minimumát kellene meghatározni. Sztálin valahol ezt úgy határozta meg, hogy" az ördöggel is cimborál a szocializmus fennmaradása érdekében". Ebből azután sztálinizmus lett, mert a józan passzt észt nem lehet elfogadni ilyen ideológiai vitákban. A gond nyilvánvaló: "Nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni"! A baloldaliság mást jelent ma és mást holnap! Az Orbán kormány szembenállása az IMF-el egy baloldali gondolat. Az MSZMP azon döntése, hogy felveszi a kapcsolatot az IMF-el, a szocializmus megvédése, tovább élése miatt szintén baloldali gondolat. Ezért a kommunista pártok nem biztos, hogy baloldaliak, azt állit hatjuk, hogy kommunisták, bár ezen belül is több "szekta "létezik. Ebben kellene itt megállapodni, hogy ennek mi a minimuma. Ma ugyanis a jobboldaliak nem a kommunistákat értik a kommunista alatt. A kopogtatócédula gyűjtés közben mi az "igazi kommunisták" lennénk. És ez a zűrzavar alapvető oka a Munkáspárt sikertelenségének.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Kedves Vitorla! Mindannyian

Fagi, 2010, augusztus 20 - 19:06

Kedves Vitorla!
Mindannyian érzékeljük, akik baloldalinak valljuk magunkat, hogy nem jó ez a zűrzavar ami, ma e fogalom mögött meghúzódik. Ez csak az ellenségeinknek jó, amivel aztán jócskán vissza is élnek, hogy csak néhány példát említsek; kommunizmus bűneiről beszélnek mikor az még nem is létezett, kommunistát kiáltanak olyanokra, aki sohasem voltak azok, baloldali pártot emlegetnek mikor az nem az, és sorolhatnám a példákat.
Tehát az elméleti szakembereinknek nagyon is időszerű lenne mai baloldaliság fogalmával, és mint gyűjtőfogalommal a mai baloldali minimum meghatározásával foglalatoskodnia. Melynek nem lehet célja a kirekesztés, még inkább nem egy csoportosulás, vagy egy párt privilégiumának hirdetése, ez közös munka és akarat gyümölcse lehet csak!
Mint ahogy hangsúlyoztam fentebb egyetértek, én is Phoenix megállapításával, hogy ezt a fogalomalkotást nem lehet tértől és időtől elkülönítetten kezelni és feltétlenül figyelembe kell venni a történelmi dialektikáját, és egyben magának a fogalomnak az absztrakcióját.
Nem véletlenül ajánlottam figyelmetekbe Bartók Gyula képzeletbeli szuper húrját, amelyre felhelyezte a szélső jobbtól szélsőbalig a politikai paletta minden színárnyalatát.
A mai viszonyaink között, például ha felhelyeznénk, mondjuk az emeszpét erre a képzeletbeli szuper húrra nem biztos, hogy baloldalra kerülne. És nemcsak azért mert hagyta széthordani a társadalmi tulajdon (lehet, hogy akkor nem is tehet mást!) hanem azért mert ebben tevőlegesen közre is működött, de legfőképpen azért mert az osztályharcot nem felfüggesztette, hanem nyíltan deklarálva végleg elvetette!

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Értem

vitorla123, 2010, augusztus 20 - 19:54

a gondodat. Én a gyakorlatban, a "terepen" érzem ennek hátrányát !"Eleven szemlélettől az elvont gondolkodásig ,és onnan a gyakorlathoz" ez a módszerem. A kommunista párt nem biztos, hogy baloldali párt. A biztos az ,hogy gazdaságpolitikai párt. A biztos az,hogy célja az állandó életszínvonal emelés , életkörülmények állandó javítása a társadalom minden tagja számára. A biztos az, hogy Marx politikai gazdaságtana talaján áll, mert a fentieket csak úgy lehet megvalósítani. A különböző szektáknak az eljárásokat, az algoritmusokat illetően vannak különböző elképzeléseik, ezér az egyik a másikat megpróbálja megvádolni részletkérdésekben. (Ezek esetenként több emberéletbe is kerültek, de a történelem így működik. A rendszerváltás eddig 1 millió magyar életbe került és nincs vége) Az osztályharc kérdése, ma a magyar nép fennmaradásának kérdésévé vállt. Van jobb oldali válasz! Nemzeti válasz: Le kell győzni a világot! (Hajrá Magyarország, Hajrá Magyarok). Geometriai hasonlattal élve ez az "egyenes" kettévágja a síkot,(ha sík, akkor a teret) Magyarokra és nem Magyarokra. Minden nem Magyart az ellenségek közzé sorol, akit le kell győzni. A Magyar új uralkodó osztály meg akarja hódi tani a világot és így is viselkedik. Nemzetközileg ebből csak a nagyságrendek miatt csak katasztrófa lehet szemben a Szent Istváni gondolattal, annak pont az elentetje valósul meg. Ez ugyanis a nemzetközi osztályharc része. Magyarországon a rendszerváltók azért számolták fel a munkahelyeket, hogy megszüntessék, eltiporják a Magyar szervezett munkásosztályt! Ezt az MSZP, a FIDESZ, az MDF egyaránt tette. Ez a magyarság érdekeinek konkrét elárulása volt. Nincs osztályharc, mert nincs szervezett munkásosztály. Az elbocsátottak és az éhbérért dolgozók. a megalázottak Marxi értelemben proletár osztályt alkotnak, akiknek az a feladatuk, hogy nemzetté szervezzék önmagukat. Erre eddig csak a kommunistáknak volt "receptűk"! Ez a forradalom, ami szocializmushoz vezet. Magyar példa kétszer volt "vértelen" a hatalom átvétel. Az esztelen és embertelen harácsolásnak (szerintem ez elmezavar) nem lehet másként véget vetni. A tőkés, a polgár, soha nem lehet testvére a proletár Magyarnak, mert becsapja, kihasználja, megalázza a hét minden napján, a nap minden percében. A baloldaliak különbsége abban jelenik meg, hogy ez milyen mértékű és mit fogadnak el. A kommunisták számára az egész procedúra elfogadhatatlan. Internacionalizmussal felülírható, megváltoztatható. Üdv:Vitorla

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Kapcsolódó cimkék:

  • Nem nyomoznak Biszku Béla ügyében
  • Blődségek 2. - Ötvenhat
  • Egy emlékirat 1989-ből 1956-ról
  • Berecz János - Ellenforradalom tollal és fegyverrel (1956)
  • Tömegsírt találtak Miskolcon - kommunistázik a közbeszéd

Az oldalhoz álnéven, hamis adatokkal is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.