Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Comrade
    • Deák András
    • plaly
    • Szilmester
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Szegénység nem szégyen
    • Marxista Tanulókör - 1
    • Marxista Tanulókör - 2
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
  • Kapcsolat
Címlap
  • Rádió.hu
  • Wiki
  • Posta
  • Néplap

A szegénység NEM szégyen, a rendszer tett azzá..

  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Rendszerváltásról


Idézetek

Az egyenlőség

"A kommunizmus senkitől sem veszi el azt a hatalmat, hogy társadalmi termékeket elsajátítson, csupán azt a hatalmat veszi el, hogy ezen elsajátítás révén idegen munkát leigázzon."

— Karl Marx

Olvasó

  • Kommunizmus mikor?
  • Össznémet balegyenes
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

  Friss tartalmak listája itt (katt ide)  

Fleck Zoltán szerint sem lehet sikeres egy Biszku-per

tovaris, 2010, augusztus 15 - 15:32
  • Biszku Béla
  • per
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

Biszku Béla ellen Szilágyi György jobbikos országgyűlési képviselő tett feljelentést az után, hogy a kommunista politikus a Duna Televízióban augusztus 4-én sugárzott interjúban ellenforradalomnak minősítette az 1956-os forradalmat, valamint igazságosnak és jogszerűnek tüntette fel a megtorlások idején lefolytatott büntetőeljárásokat, így a meghozott halálos ítéleteket is. A Budapesti Rendőr-főkapitányság nyomozást rendelt el az ügyben.

Elképzelhető, hogy az ügyészség vádat emel Biszku Béla ellen, mivel a büntető törvénykönyv (Btk.) nemcsak a nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek által elkövetett népirtás és más, emberiség elleni cselekmények tényének tagadását szankcionálja, hanem azok jelentéktelen színben feltüntetését is - mondta az MTI-nek Fleck Zoltán, az ELTE jogi karának tanszékvezető docense.

Hozzátette: a Biszku-ügy lehet a kormánytöbbség által júniusban elfogadott törvénymódosítás első próbája, amikor kiderülhet, hol a szólásszabadság határa a történelmi események értékelésekor.

A jogszociológus szerint a Btk. nem fogalmaz egyértelműen, és mivel nincs kialakult bírói gyakorlat, az ügyészségnek mérlegelnie kell, hogy az 1956-os események ellenforradalomnak minősítése törvénysértő-e.

Mint mondta, annak elbírálása, hogy egy nyilatkozat jelentéktelennek tünteti-e föl a diktatúra bűntetteit, azért is nehézkes, mert a rendelkezés így nemcsak tényállítások, hanem vélemények szankcionálására is alkalmas lehet.
A törvénymódosítás értelmében akár büntethető lehet Biszku Béla azon véleménye, hogy a rendszer jogos önvédelmet tanúsított 1956-ban, hiszen érvelni lehet a mellett, hogy álláspontja jelentéktelennek láttatja a megtorlást - mondta Fleck Zoltán. Ugyanakkor hangsúlyozta: a szólásszabadság-párti értelmezés alapján a volt belügyminiszter nem követett el bűncselekményt.

A jogszociológus ezért bízik benne, hogy ha az ügy eljut is a bíróság elé, ott felmentő ítélet születik, mert szerinte a történelmi események megítélését az államnak nem szabad a büntetőjog eszközeivel üldözni - még akkor sem, ha a vélemény a többség számára bántó vagy felháborító.

Az ELTE oktatója emlékeztetett, hogy több európai országban kizárólag a holokauszt megtörténtét tagadó kijelentések szankcionálása érdekében hoztak jogszabályokat 1945 után. "Nem tartom helyesnek, hogy Magyarországon a kommunista diktatúra bűneinek tagadásával egészítették ki a rendelkezést, e logika alapján azonban egyértelműen büntethető lenne például az a hazug állítás, amely szerint az ÁVH senkit sem gyilkolt meg 1956 októberében" - mondta, hozzáfűzve, hogy a véleményeket ennél szabadabban kell megítélni.

Fleck Zoltán hangsúlyozta: nem tud példát arra, hogy bármely diktatúra vezetőjét a rezsimről később alkotott véleménye miatt állították volna bíróság elé, és nem az általa elkövetett bűncselekmények miatt.
Szerinte Biszku Béla feljelentése politikai pótcselekvés, amit feltehetően az motivál, hogy 1989 után nem indultak az elmúlt rendszer vezetőinek felelősségre vonását kezdeményező büntetőeljárások. A jogszociológus egyszersmind parodisztikusnak nevezte, hogy Biszku Bélának a rendszerváltás után húsz évvel elmondott néhány mondatáért kelljen esetleg bíróság elé állnia, miközben tetteiért sosem vonták felelősségre.

(MTI)

Kommunista.NET: Az ellenforradalmi cselekményekben bűnösnek talált személyekkel szemben nem Biszku Béla, hanem az akkori jogrend illetékes bírósága, az akkor érvényes törvények alapján. Holnap beperelem Szent Istvánt, mert a tolvajoknak levágta a kezét, politikai ellenfeleit pedig felnégyelte... Ezek a jobboldaliak még mindig annyira rettegnek a régmúlt történetektől, hogy így akarnak bosszút állni? Az ÁVH senkit nem gyilkolt meg 1956 októberében, legfeljebb tűzharcban megölt támadókat, mert védte a rábízott objektumot. (A nemzetközi hadijog szerint fegyverrel támadó ellenség megölése nem gyilkosság.) Erre esküdött fel! 1956-ban inkább ÁVH-s katonákat gyilkoltak meg, bestiálisan, gyalázatosan, csak azért, mert ÁVH-sok voltak.

  • Új hozzászólás
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Újabb belpolitikai játszma 1956. tragédiájának okán....

Kecskés, 2010, november 6 - 03:38

Ne legyenek kétségeink, ha a hatalom érdeke kívánta volna, bizony, tények ide, vagy oda,megcsinálták volna ezt a pert....
Tiszteletre méltó a jogtanár véleménye, mégjobban az, hogy nyílvánosságot kapott.
De azért gondoljunk arra, hogy választások elött hogyan provokálták ki a média segítségével a "Biszku ügyet", és most már igazán nincs rá szüksége egyik pártnak sem.....

Sőt ! Mi lett volna, ha Biszku elvtárs meggyöződéses véleményével a Bíróságon "tönkreteszi" az elmúlt húsz évben felépített "dícsőséget" 1956 -ról?

A régi közmondás jut eszembe: jobb a sz??t nem piszkálni, mert bűdös lesz...

K.

  • válasz

KEDVES TOVARIS!!!!

HA.jska, 2010, november 6 - 00:53

Ha mondasz valamit , abban mindig igazság lakozik. Tisztelettel.HA.jska.

  • válasz

Kapcsolódó cimkék:

  • Nem szállnak le Biszku Béláról
  • Elsőfokon felmentették Képíró Sándort
  • Mit nekik Strasbourg: akkor is jogellenes a vörös csillag
  • Csak ők gyűlölködhetnek - perre megy a Jobbik
  • Munkáspárti állásfoglalás Biszku Béla meghurcolásáról

Az oldalhoz álnéven, hamis adatokkal is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.